teambuilding|seminare-volnost

← Zpět

Datum zveřejnění
Kategorie

Po letních prázdninách jsme tu opět s článkem o zajímavých hrách na semináře. Seznámili jsme Vás s tématy jako – prolomení ledů (https://dream-job.cz/hry-na-seminare-ice-breakers/), úspěšné vytvoření týmů (https://dream-job.cz/hry-na-seminare-teambuilding/), oživení pozornosti (https://dream-job.cz/hry-na-seminare-jak-ozivit-pozornost/) či v neposlední řadě se soustředěním na seminářích (https://dream-job.cz/hry-na-seminare-jak-se-soustredit/). Jistě známe ten pocit, kdy je naše tělo stereotypním sezením celé rozlámané a ztuhlé. Tím se celé naše soustředění snižuje a my tím ztrácíme zájem o získání dalších informací. Konference bývají náročné na naši výkonnost a proto je důležité, abychom si udrželi stabilitu nejen našich myšlenek, ale také těla.

Představíme Vám dvě hry, jak se při seminářích uvolnit hrou.

  •  Psaní jinak

Hlavním cílem této hry je uvolnit krční svalstvo, ale také změnit své myšlenky. Vhodné je hrát hru na začátku, případně na konci semináře. Počet účastníků je neomezený.

Účastníci se rozmístí libovolně po místnosti a stopnou si uvolněně. Ruce mají podél těla. Všichni účastníci si musí představit, jakoby jejich nos byla tužka, aby mohli psát a kreslit obrázky. Oči mohou mít zavřené nebo otevřené. Trenér udává pokyny hry, co účastníci budou malovat nebo psát. Malovat by měli klidně a plynulými pohyby.

Hra může mít více způsobů jako např.:

  • účastníci otočí hlavu doleva a nosem („tužkou“) napíší své jméno a příjmení, na „napsání“ jména a příjmení mají všichni 30 sekund,
  • všichni otočí hlavu doprava a „malují“ velké kruhy v protisměru hodinových ručiček (cca 10 sekund), poté činnosti zopakují na druhou stranu,
  • třetí možností je „namalovat“ cokoliv, co trenéra napadne – slunce, dům, žirafu apod.

 

  • Pizza 

Posílení zad, které bývá po dlouhém sezení namožené je žádoucí. Při této hře si protáhnete zádové svalstvo a ramena. Všichni u této hry relaxují společným kontaktem s druhými ve skupině. Tuto hru se doporučuje hrát ve skupině, kde se účastníci dobře znají.

Účastníci si stoupnou do kruhu a trenér navrhne, aby všichni společně upekli pizzu. Nejprve se všichni v kruhu chytnou za ruce a postoupí o krok dopředu. Poté se pustí a otočí se směrem doprava. Každý z účastníků má před sebou záda spoluhráče, která představují těsto. Zúčastnění se mírně rozkročí, ruce spustí podél těla a uvolní kolena, která zajistí lepší stabilitu. Hra začne „hnětáním“ těsta (masírováním ramen a zad).

Trenér skupiny začne vést hru popisováním „pečení pizzy“. Těsto pizzy vyválíme (dlaní vyhlazujeme záda od páteře do stran). Přidáme nakrájená rajčata (hranami zlehka poklepáváme po ramenou), která rozložíme na plech (dlaněmi mírně zatlačíme do zad po celé jejich šířce). Dále pizzu posypeme bazalkou (hladíme špičkami prstů) a nakonec pizzu posypeme sýrem (kruhová masáž dlaněmi na ploše zad).

Účastníci se při hře uvolní a zaručeně zasmějí.

Určitě neváhejte a hry si vyzkoušejte i ve skupině kamarádů, či doma s rodinou. Vzhledem k blížícímu se podzimu a sychravému počasí bude příjemné uvařit si čaj a zkusit skupinové hry.

Dominika Březinová

Researcher 

Literární zdroj: Hry na semináře a workshopy, Susanne Beerman, Monika Schubach

Hry na semináře – jak se uvolnit