Team-building

← Zpět

Datum zveřejnění
Kategorie

Druhý díl našich článků na téma Hry na semináře bude o tom, jak vytvořit tým. Na začátku každého nutného sestavení skupin je ve většině případech tým odtažitý. Jelikož se členové týmu vzájemně neznají, těžko se jim budou sestavovat skupinky, ve kterých následně budou spolupracovat. Navíc pokud budou účastníci hry z jedné firmy, hrozí zde, že tito účastníci budou chtít být společně v jedné skupině. Abychom se této komplikaci vyvarovali, přichystali jsme si pro Vás hned dvě teambuildingové aktivity vhodné k sestavení týmu.

  • Přísloví

Cílem této teambuildingové hry je vzájemné navázání hovoru s ostatními členy. Účastníci hry se mohou dozvědět zajímavé poznatky a naučit se něco nového. Společně tak mezi sebou členové mohou navázat diskuzi a rozpovídat se o daném tématu.

Příprava hry

Hra trvá celkem cca 10 minut a je důležité mít sudý počet účastníků. Pro vedoucího skupiny je nutné obstarat různé citáty, filozofické výroky či biblická přísloví. Vedoucí vyrobí kartičky s příslovími tak, aby polovina citátu byla napsaná v horní části kartičky a druhá polovina přísloví v dolní části kartičky. Jako např. „ Kdo jinému jámu kopá – sám do ní padá“. Kartičky je nutné uprostřed rozstřihnout. Poté si všichni účastníci losují svou polovinu přísloví a tím i svého partnera do skupiny. Během hledání druhé části svého citátu musí každý komunikovat s ostatními a tak se rozbije komunikační bariéra.

Další zajímavou hrou, jak dát dohromady tým neznámých osob může být hra s názvem Puzzle.

  • Puzzle

Hra Puzzle má jasný cíl – odstranit ostýchavost účastníků a společně je naučit vyřešit první společný úkol – sestavit puzzle.

Příprava hry

Doba trvání hry je cca 10 minut a počet účastníků je libovolný. U hry Puzzle je klíčové mít připravené pohlednice s různými obrazovými motivy. Pohlednice je nutné rozstříhat na více kusů (dle počtu účastníků). Pokud má být skupina utvořena ze 4 členů, pohlednice bude rozstřižená na 4 díly. Jednotlivci se snaží najít další díl své pohlednice a s tím i svého dalšího člena skupiny, se kterým bude spolupracovat. Na základě motivu si pak skupina může vymyslet svůj název. Doporučuje se mít pohlednice, případně obrázky s motivy související s následným řešením situace.

Dominika Březinová

Researcher

Zdroj: Hry na semináře a workshopy, Susanne Beerman, Monika Schubach

Hry na semináře – teambuilding