petr-lzicar|petr-lzicar-foto|petr-lzicar-beh|petr-lzicar|petr-lzicar

← Zpět

Datum zveřejnění
Kategorie

Dobrý den, Petře, po letech se potkáváme na rozhovor. Dlouho jste žádný neposkytl. Z jakého důvodu?
Měl jsem pocit, že nemám nic zajímavého na sdělení. Mnoho rozhovorů s managery je nezajímavých, neboť jsou stereotypní a já bych se nerad do této kategorie dostal jenom proto, abych byl viděn. Nevidím v tom význam.

V čem nyní význam vidíte?
Například v tom, že dokáži předat pozitivní energii ostatním. Převedeno do denní praxe to znamená, že se snažím odbourávat zažité bariéry. Věřím, že lidský přístup buduje důvěru. Například pokojská, která uklízí 20 pokojů denně, 7 dní v týdnu a dělá to již mnoho let, by měla vědět, že jsem tady pro ni.

Jste ve své pozici více jak 8 let. Naplňuje Vás stále Vaše povolání?
Naprosto. Ostatně, to říkám i svým kolegům. Dělejte v životě nejvíce to, co Vás opravdu baví. Budete spokojeni a z toho automaticky plynou další pozitivní věci Vašeho života.

Není to tak trochu klišé?
Je, ale něco jiného je „cosi“ říkat a něco jiného si myslet. Anebo, říkat to, co si skutečně myslím.  A ano, i já mám těžká pondělní rána, ale to nemění nic na tom, co jsem odpověděl. Takže pokud si položíte otázku, zda jste spokojeni s tím co děláte a jak to děláte a Vaše odpověď je ano, není co řešit.

Co Vás pozitivně dobíjí energií?
Maximálně otevřená komunikace a upřímnost, bez ohledu na její syrovost.

A co Vás naopak vyčerpává?
Přesný opak. Neupřímnost vše velmi komplikuje. V obchodních jednáních je to součástí hry, kterou přijímám, ale pokud jsou ke mně neupřímní lidé z mého blízkého okolí, jsem z toho unavený. Jakýkoliv silný a pevný vztah je vždy založen na důvěře. To je základní stavební kámen. Rovnost je oproti tomu nedůležitá a sekundární.

Jste stále soutěživý tak, jak si Vás pamatuji?
Pobavila jste mne, neboť na to narážíte vždy, když spolu hovoříme. Pojďme si to tedy objasnit. Mám rád své povolání, stejně jako sport. Když Vás něco baví, děláte to proto, že chcete a nikoliv proto, že musíte. To je zásadní rozdíl, který je ve výsledku vidět.  Zároveň bych však rád dodal, že raději umřu, než bych ze sebe nevydal vše a je mi jedno, zda se jedná o garážový ping pong, nebo plácání se kdesi v českém rybníku.

Stále běháte?
Méně, ale stále to mám rád. Teď více plavu. Zdá se ale, že stejně jako u běhu, pořád neznám správnou míru toho, co snese mé tělo a pak za to platím. V pořádku to není, ale je to stále lepší než, když tělo ještě může a hlavě se nechce. To je skutečná prohra lidského ducha.

Proč zrovna plavání?
Bylo nutné změnit sportovní disciplínu a ošálit tím zemskou gravitaci. Nicméně posouvat se vpřed jen energií vlastního těla mi přináší pocit naprosté svobody a je jedno zda jde o běh nebo plavaní.

Máte v tomto sportu nějaké vytyčené cíle?
Ano. Cíl je, aby mne plavání přinášelo radost a nestala se z toho povinnost. Dobrý pocit, to je společný jmenovatel jak pro sport, tak pro práci. Navíc loňské léto jsme s panem kolegou Milanem Švárou otevřeli novou disciplínu s názvem „open water“. Spočívalo to v tom, kdo doplave dále na otevřené vodě. Trochu se to vyhrotilo a pak přišel podzim. Pan ředitel Švára bude mít tento rok v létě kulatiny a já mu slíbil, že je společně oslavíme po našem, tedy pěkným sportovním výkonem.

Foto: Petr Lžičař, Milan Švára

Jak to myslíte?
Cílem je přeplavat Slapy, což je cca. 42 km. Akci jsme nazvali „Ode zdi ke zdi“, tedy z přehrady Kamýk na přehradu Slapy. Nechme se překvapit, zda nám bude osud příznivě nakloněn. Byl by to hezký dárek.

A Vaše motto pro tento rozhovor?
Pokud děláte něco opravdově a se zápalem pro věc, lidé to ocení tím, že se snaží o totéž. Tato energie, i když neměřitelná čísly, se ve výsledku nakonec ukáže.

Děkuji za rozhovor a ať se daří! Budeme Vám fandit…

Foto: pan Petr Lžičař a Milan Švára při tréninku …

Odkaz na články z roku 2013

Rozhovor s osobností – Petr Lžičař

Rozhovor s osobností – Milan Švára

———————————————————

  • Petr Lžičař, Ph.D. *30.6. 1976 v Praze
  • Vysoká škola ekonomická v Praze ukončená doktorským titulem

Profesní zkušenosti:

  • Le Hotels Group (www.le-hotels.cz/cz/) – General Manager, Hotel Manager – osm let a dva měsíce.
  • Marriott International (www.marriott.com/marriott/aboutmarriott.mi) – Country Director of Sales, Director of Sales, Sales Manager, Front Office Supervisor – celkem sedm let.
  • Telefónica 02 – Major Account Manager – jeden rok a pět měsíců.
  • Aktivity v neziskovém sektoru: do konce loňského roku spolupráce s AHR ČR  (www.ahrcr.cz/) na projektu Start do života. V současné chvíli rozjíždí samostatné projekty.
  • Sportovec, aktivně plave, běhá, má rád horskou turistiku a jízdu na kole. Učí se hrát na klavír.
  • Životní postoj: Vítězství není nikdy zadarmo“.

Ing. Pavla Hodinková
Managing Director
Agentura Dream Job s.r.o.
personální agentura

Rozhovor s osobností – Petr Lžičař, Ph.D.