team-building-icebreakers

← Zpět

Datum zveřejnění
Kategorie

Jistě to dobře znáte : Tři účastníci jsou ze stejné firmy. A co se stane, když zavelíte vytvořit skupinky? Samozřejmě, tihle tři budou chtít být pohromadě. Ovšem je lepší, když se nahodile promíchají s ostatními; zůstane tak zachován tým a nebudou vznikat izolované skupinky. Produktivně se promíchají nejrůznější charaktery a nápady. My vám přinášíme další tipy jak svůj tým stmelit pomocí teambuilding a hry na semináře.

  • Chrastítka

Cílem této teambuildingové hry je náhodné vybudování týmu ve dvojicích. Zvyšuje koncentraci a auditivní vnímaní. Řadíme ji mezi zábavné formy her.

Příprava hry : Hra trvá celkem cca 10 minut a je důležité mít sudý počet účastníků. Je nutné si obstarat malé nádobky, např. plastové nádobky od foto filmů naplněné různými látkami ( třeba vodou, pískem, štěrkem, hrachem, moukou, peřím apod.) Vždy musí být ve dvou nádobách stejný materiál.

Vedoucí semináře nechá každého účastníka, aby si vybral jednu nádobku. Úkolem každého je nyní najít partnera, který má druhou nádobku se stejným materiálem. Všichni se tedy pohybují po místnosti a chrastí nádobkou. Každý musí poslouchat a pokusit se odhadnout, která nádobka může skrývat stejný obsah jako ta jeho – a najít si tak partnera do pracovní skupiny.

Efekt :Tento způsob vytváření dvojic procvičuje auditivní vnímání, což je efekt, který se může projevit jako přínosný při dalších aktivitách. Hra je mimo to velmi zábavná.

  • Hledání rodiny

Cílem této hry je vytvoření větších týmů díky kterým navážete kontakty a zároveň si užijete trochu legrace a pohybu.

Příprava hry : Doba trvání hry je cca 5 minut, počet účastníků záleží na vás, ale čím více, tím lépe. U této hry je klíčové připravit si klobouk nebo krabici se jmény, na nichž je zároveň role člena rodiny ( např. táta, máma, syn, dcera, babička atd.) a příslušné příjmení. Jména by měla znít velmi podobně, např. Vaněk, Daněk, Staněk, Franěk. Na štítcích tedy bude napsáno např, „táta Vaněk“ nebo „bábi Staňková“. Rychle a vkusně se dají vyrobit štítky buď pomocí samolepících etiket, nebo ve Wordu.

Štítky se zamíchají v klobouku nebo krabici. Každý z účastníků si jeden vybere, ale nesmí ho nikomu ukázat. Hráči se rozptýlí po místnosti a na povel trenéra všichni najednou řeknou nahlas své jméno a snaží se co nejrychleji najít člena rodiny. Vtip tohoto cvičení je v tom, že všechna příjmení znějí velmi podobně a v nastalém zmatku se nedají snadno identifikovat. Až se rodiny shledají, vytvoří nový tým, který bude společně řešit další úkoly na semináři nebo na workshopu.

Varianta : Aby nebylo hledání rodiny tak hlučné, mohou si účastníci navzájem ukázat kartičku se jménem.

Efekt : Díky tomu, že členové týmu se našli jaksi náhodou, a navíc docela zábavnou formou, panuje ve skupině před dalším úkolem dobrý kolektivní pocit. Moment překvapení, když účastníci zjistí, že všechna jména jsou skoro stejná, doprovází skoro vždycky smích a to zaručeně pozvedne náladu. Rychlý pohyb po místnosti se navíc postará o příliv nové energie, která se dá při další práci kreativně využít.

 

Zaujala vás tato hra ? Přečtěte si také náš dřívější článek teambuilding ať vám žádné hry na semináře neuniknou !

Tereza Fojtíková

Researcher

Researcher Foto

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Hry na semináře a workshopy, Susanne Beerman, Monika Schubach

Hry na semináře – teambuilding II