|||||

← Zpět

Datum zveřejnění
Kategorie
Po tříleté pauze byla již po sedmé vyhlášena anketa Zlatý kuchař 2022. O pořadí rozhodovala celá řada odborníků a fandů gastronomického řemesla, která sestavila svůj vlastní žebříček deseti nejzajímavějších českých kuchařů/kuchařek roku 2022, jednoho zahraničního kuchaře/kuchařku, jmenovala jednoho kandidáta/kandidátku na Objev roku, tip na kuchaře/kuchařku, který/á vstoupí do Gastronomické síně slávy, a určila Zlatého cukráře / cukrářku. U každého z nominovaných měla být oceněna jeho kreativita a hledání nových cest. Anketa též reaguje na popularitu street foodu a nově vyhlašuje vítěze kategorie Hvězda street foodu.

Anketa Zlatý kuchař je vyhlašována od roku 2013. Vzorem je pro pořádající redakci časopisu Gastro&Hotel profi revue podobná anketa, kterou každoročně vyhlašuje prestižní německý časopis Der Feinschmecker. Redakce Gastro&Hotel pravidelně oslovuje 30 až 40 gastronomických odborníků, kteří o gastronomii a restauracích píší − tedy ne kuchaře, ne manažery, ne lidi pracující přímo v restauracích nebo v dodavatelských firmách, ale novináře, foodblogery a gourmety hodnotící restaurace. Letošní porotu najdete ZDE. V roce 2016 byla poprvé také zařazena kategorie Volba veřejnosti, kdy pro svého oblíbeného kuchaře hlasuje i široká veřejnost. V roce 2018 byla jako novinka přidána úplně nová kategorie – Zlatý cukrář.

A jak to všechno letos dopadlo, jsme se dozvěděli před pár týdny na tiskové konferenci, která se konala v pražské kavárně Café Louvre. Vítězové jednotlivých kategorií převzali z rukou Lukáše Sejáka ceny, které vyrobil ve svém studiu kovář Jiří Hrála. Volilo se v těchto kategoriích: Zlatý kuchař, Zlatý zahraniční kuchař, Objev roku, Síň gastronomické slávy, Zlatý cukrář a Hvězda street foodu.

Zlatým kuchařem roku 2022 se stal v anketě časopisu Gastro&Hotel profi revue Marek Fichtner (Červený jelen)

Marek působil jako kuchař nebo šéfkuchař na luxusní výletní lodi a v pětihvězdičkových hotelech. Vařil i v Saúdské Arábii, zkušenosti sbíral i ve Švýcarsku, na čas zakotvil i v jedné z deseti nejlepších restaurací, jakou už tehdy byla kodaňská Noma. Po návratu do Čech rozmazloval své hosty v kuchyni pražského hotelu Kempinski a restauraci Le Grill. Řadu let bylo jeho jméno spojováno s kuchyní v pětihvězdičkovém restaurantu Augustine na Malé Straně.

V současné době šéfuje pražské restauraci Červený jelen v pražském paláci Špork, kde dříve bývala banka. I proto se hlavnímu patru říká Banka s konceptem Oheň a Pivo. Bývalý Trezor zase nabízí koncept à la carte restaurace. Kombinuje v sobě ducha tradičních českých hospod s moderním pojetím gastronomie i servisu. Marek Fichtner je známý svým jedinečným přístupem k surovinám i svou pokorou ke kuchařské tradici. To vše rád samozřejmě předává dál i na svých kurzech v Gourmet Academy.

Stříbrnou příčku obsadil Pavel Býček (The Eatery)

Pavel je jednou z největších hvězd českého gastronomického nebe. Už na škole jezdil po kuchařských soutěžích, jako třináctiletý pravidelně sbíral ceny pro nejmladšího účastníka. Hned po maturitě odjel na čtyři roky do Anglie, kde pracoval v několika michelinských restauracích. Několik měsíců působil u legendárního francouzského kuchaře Piera Koffmanna.

Jako mladý šéfkuchař na sebe upozornil v Alcronu, kde vařil po boku Romana Pauluse. Stále ale snil o vlastním podniku. A sen se mu splnil. Spolu se svým společníkem založil v pražských Holešovicích fine diningové bistro The Eatery.
Nechce se zaškatulkovávat, hodně nachází inspiraci z polozapomenutých starých českých kuchařek. Za jeho koprovkou se sjíždějí lidé doslova z celé republiky.

Bronzový byl s odstupem jednoho bodu Jan Punčochář (U Matěje)

Patří mezi nejznámější české odborníky na gastronomii. Kuchařskému řemeslu se vyučil v hotelu Ambassador. Své první profesní zkušenosti sbíral hned v několika vyhlášených pražských restauracích – Rybí trh, International Zlatá Praha nebo Zátiší Group. Má za sebou zahraniční stáže v michelinských restauracích, jako jsou Hangar 7 a Tim Raue. Své kuchařské dovednosti s úspěchem předváděl také v přední švýcarské restauraci Häberlis Schűtzenhaus. Po návratu do Prahy se stal šéfkuchařem restaurace Le terroir, kde zakotvil na 10 let, a od roku 2014 vládl kuchyni v Grand Cru Restaurantu. Obě získaly během jeho působení řadu ocenění, včetně těch michelinských.
Je také trojnásobným vítězem ankety Zlatý kuchař a porotcem spolu s Radkem Kašpárkem a Přemkem Forejtem v oblíbené kuchařské show MasterChef.

Ke svým čtyřicátinám si dal dárek. Otevřel restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. V restauraci na vás dýchne atmosféra skoro venkovské hospody. Dietní pokrmy na jídelním lístku byste hledali marně. Jan Punčochář u Matěje předvádí to nejlepší z české kuchyně a má vyprodáno na týdny dopředu.

Umístění v dalších kategoriích:

•    Objev roku: Jan Knedla (Papilio, Vysoký Újezd)
•    Zlatý cukrář: Helena Fléglová (HF Pastry Academy, Praha)
•    Zlatý zahraniční kuchař: Andy Tan (SaSaZu, Praha)
•    Hvězda street foodu: Peter Szamuhel (Bücheck, Brno)
•    Síň gastronomické slávy: Martin Jiskra (Zájezdní hostinec U Jiskrů, Kbelnice)

 

 

Všem upřímně gratulujeme a přejeme hodně pozitivní energie do další práce! 

 

Tým Agentury Dream Job s.r.o.

Zdroj: www.zlatykuchar.cz

Zlatý kuchař 2022 – gratulujeme!