verejne-lednice-praha|verejne-lednice

← Zpět

Datum zveřejnění
Kategorie

Projekt veřejných lednic vznikl před šesti lety ve Velké Británii. Dnes se ve Velké Británii nachází okolo 30 veřejných lednic a dalších 30 je v plánu. Myšlenka foodsharingu neboli sdílení potravin, vznikla zejména kvůli zamezování plýtvání jídlem. Ročně každý člověk vyhodí do koše desítky kilogramů jídla. Ročně je to jídlo v průměru okolo 20 tisíc Kč. Ve světe ročně skončí v koši 1/3 jídla zcela nevyužita. Ať už kvůli přebytku nebo kvůli blížícímu se datu spotřeby.

Šíření projektu veřejných lednic bojuje proti plýtvání potravin a zároveň se snaží pomoci sociálně znevýhodněným skupinám, které nemají možnost si některé potraviny dopřát. K výrobě potravin se spotřebuje spousta přírodních zdrojů – na 1 kg vyrobené potraviny je spotřebováno až 4,5 kg oxidu uhličitého. Do odpadkových košů je ročně vyhozeno až 45 % vypěstovaného ovoce a zeleniny, 35 % ryb a mořských plodů, 30 % obilovin, 20 % mléčných výrobků a masa.

Teď však zpátky projektu. Do projektu se může zapojit každý, komu zkrátka přebývají potraviny a nevědí co s nimi. Velmi často se také zapojují supermarkety. Potraviny, které zákazníkům nelahodí oku (pečivo, ovoce, zelenina) tak putují do těchto veřejně přístupných lednic a plnohodnotně mohou posloužit rodinám s dětmi či seniorům. Takto dostupné potraviny jsou oblíbené i u studentů VŠ. V prostorech pražských vysokoškolských kolejí se nachází ihned 2 ledničky plně využívané studenty.

Potraviny, které se hodí do ledniček, jsou především ty v původním nerozbaleném obalu. Jedná se o uzavřené krabice s mlékem. Jogurty, vejce, čerstvé ovoce a zelenina nebo například konzervované potraviny jsou vhodné. Do lednic naopak nepatří již otevřené potraviny s poškozeným obalem. Dále sem nepatří alkohol či potraviny ho obsahující.

Projekt veřejných lednic nefunguje pouze v Praze, ale i v dalších českých městech jako například v Plzni, v Českých Budějovicích a Litoměřicích.

Tým Agentury Dream Job projektu přeje, aby se i nadále rozrůstal do dalších měst a pomohl tak mnoha lidem pro které jídlo není samozřejmost!

 

Dominika Březinová

Researcher

 

Zdroje:https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/komunitni-lednice-praha/r~1b16abe2538f11e8b8efac1f6b220ee8/?redirected=1534320416

https://www.facebook.com/pg/verejnelednicepraha/posts/?ref=page_internal

Veřejné lednice