O tom, jak slavíme Vánoce u nás v České republice, jistě každý dobře ví. Protože tyto nejkrásnější svátky roku všichni prožíváme jinak, pojďme si společně poodhalit výjimečné zvyky a tradice, které jsou populární v ostatních koutech světa…
AUSTRÁLIE
Začněme hned třeba na úplně opačném konci planety, a to konkrétně v Austrálii. U protinožců vrcholí v prosinci léto a teploty dosahují až 30 stupňů. Není proto divu, že se slaví hlavně na pláži. Australané vánoční stromečky staví z plechovek od piva a surfaři vyrážejí brázdit vlny v kostýmech Santy. Výzdoba se nese především ve znamení pohlednic a přání od svých přátel, která lidé vyvěšují do oken. Kdo jich má nejvíce, je pomyslným vítězem sousedství.
MEXIKO
A teď do zámoří. Rušno je o adventním čase i v Mexiku. Štědrému večeru tam totiž předchází devět dnů takzvaných „posadas“ – průvodů, jejichž aktéři ztvárňují příběhy z putování Marie a Josefa.
K Vánocům zde neodmyslitelně patří piňaty. Jde o pytle s cukrovím a dárky, které děti rozbíjejí. Dle tradice jsou mexické děti obdarovávány až na Tři krále, dnes se to už ale tak přísně nedodržuje a řada rodičů rozdává svým ratolestem dárky o několik dní dříve.
ARGENTINA
Štědrovečerní večeře v Argentině je nejčastěji servírovaná v zahradách, protože na jižní polokouli právě vrcholí léto. Mezi tradiční jídla patří pečené selátko nebo pro nás exotická pečínka z páva. Pavím peřím bývá často dekorován i vánoční stůl. Během Vánoc můžete v Argentině najít přede dveřmi domů misky s vodou a stébla sena. Ty jsou určeny pro koně Magiho, který zde naděluje dárky. Voda a seno jsou pro něj jistotou, že na svém putování nebude mít hlad a žízeň.
ISLAND
Na Islandu nosí vánoční dárky skřítci, kterých je podle legendy rovných třináct, a s dárky přicházejí postupně každý den mezi 12. až 24. prosincem. Obdarovávají ale jen hodné děti, které si daly za okno botu. Každý Islanďan by měl navíc dostat něco nového na sebe, v lepším případě, aby mu někdo nesnědl štědrovečerní večeři, v horším případě, aby ho nesežrala vánoční kočka.
RUSKO
Pro Rusy je Štědrý den obyčejným pracovním dnem. Pravoslavné Vánoce totiž připadají až na 6. a 7. ledna. Dárečky v Rusku dostávají děti až 7. ledna. Přiváží jim je Děda Mráz, který přijíždí na saních až z Čukotky, má na sobě bílý kožich a beranici a doprovází ho krásná Sněhurka. Dárky si pak rodiny rozbalují u stromečku, kterému se říká jolka.
Jak vidíte, vánoční oslavy v rámci různých zemí světa jsou velice rozmanité. Ať už ale svátky slavíte odkudkoliv, s kýmkoliv a dodržujete jakékoliv tradice a zvyky, pamatujte, že Vánoce jsou hlavně svátky klidu, pohody a lásky. Proto bychom neměli zapomínat na sebe a na své nejbližší, na chvíli se zastavit a plnými doušky si vychutnat nádhernou atmosféru Vánoc.
Tereza Miksová
Recruitment Coordinator