||||||

← Zpět

Datum zveřejnění
Kategorie

Vánoce jsou bezesporu jedním z nejkrásnějších období v roce. Člověk se na chvíli zastaví, upustí od každodenním shonu a užívá si rodinnou atmosféru, dobré jídlo, pití a vše co je s tímto svátkem spojeno. Letošní Vánoce budou zcela jistě mnohem více o bilancování toho, co nám tento rok přinesl, ale bohužel i vzal. V hotelovém a gastro segmentu to platí o to víc. Tento čas je ovšem i o přáních a snech. Buďme proto optimističtí a společně věřme, že toto náročné období přijít muselo, aby přišlo ještě něco lepšího. Bude nás to stát hodně sil, ale my to společně zvládneme, v našem oboru to ani jinak nejde!

Nalaďte se s námi na vánoční vlnu a pojďte si připomenout něco z historie Vánoc.     

Stromeček

Začneme u vánočního stromečku, ten je z historického hlediska tradicí velmi mladou. Jako vánoční obyčej se poprvé objevil v Německu v půli 17.století a poté pronikal dál do Evropy. V českých zemích je zaznamenáno zdobení stromečku na počátku předminulého století, a to v roce 1812. Ve svém bytě v Praze-Libni jej v salonu nazdobil ředitel Stavovského divadla Jan Karel Leibich. Štědrovečernímu stolu, k němuž pozval herce a jejich manželky, vévodila jedle s ozdobami a svíčkami. Po celé Praze se tento zvyk velice rychle rozšířil a již v následujícím roce se stromeček objevil v mnoha měšťanských domácnostech. Na vesnici se tato tradice začala šířit až skoro o sto let později, kdy první zmíňky jsou z počátku dvacátého století z Valašska. Ovšem ještě stále to nebyl stromek takový, jaký ho známe dnes. Zavěšoval se zpravidla nad štědrovečerní stůl špičkou dolů a zdobil se velice skromně, jablky, ořechy a později i perníčky.

Betlém

Roku 1233 postavil v italské Umbrii jáhen Giovanni Bernardone, později světec známý pod jménem František z Assisi, první jesličky. V poustevně v horské jeskyni postavil žlab, založil krmivo a přivedl k němu živého oslíka a vola. U jestlí pak jako u oltáře v noci sloužil štědrovečerní mši – první půlnoční. Český betlém představili veřejnosti jezuité v roce 1560 v kostele sv. Klimenta v Praze. Betlém byl první nejen v Čechách, ale i v celé střední Evropě. Základními postavami jsou Ježíšek v jeslích, Marie a Josef, oslík a vůl, pastýři se stády oveček a postavy tří králů – mudrců z Východu. Nejznámějším českým betlémem je Třebechovický betlém(známý též pod názvem Proboštův), který je celodřevěný a mechanický. Zahrnuje 351 figurek, z nichž se dvě stě pohybuje. Betlém je dílem Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a Josefa Frimla. Již více jak dvacet let je prohlášen za národní kulturní památku.

 


Štědrovečerní večeře

V den Štědrého dnu 24.12. je tradicí, že se sejde celá rodina k sváteční večeři. Ta se vždy skládala z rybí polévky, smaženého kapra a bramborového salátu. V modernějším pojetí je stále více tradiční kapr nahrazován lososem, štikou či pstruhem. Během konzumace večeře panovaly jisté zvyky. Například se prostřelo o jeden talíř víc pro nečekanou návštěvu nebo se dávala mince pod talíř. Ten, kdo ji nalezl měl mít jistotu, že se u něho budou celý rok držet peníze. Pro všechny byla tradičně pod talířem skovaná i šupina z kapra, která měla přinášet celoroční bohatství a vyhnout se chudobě. Opuštění štědrovečerní tabule v průběhu stolování nosilo smůlu.

 

Ježíšek

Neodmyslitelnou součástí zakončení svátečního dne je Ježíšek (nadílka pod stromeček). Pro děti vrchol celodenního čekání a radosti. Proč Ježíšek? Je to proto, že on sám je darem a obdarovává naše srdce láskou! Ježíšek v Betlémě přišel na svět jako dar rodičům, matce i pěstounovi, ale i jako dar lidstvu. Přichází na svět s poselstvím vzájemné lásky mezi lidmi, které je skutečným Ježíškovým vánočním dárkem, a proto ho vnímáme zvlášť silně o Vánocích. Každý vánoční dárek je proto symbolem Ježíška – dárkem od Ježíška!

 

Jmelí

Stále zelená cizopasná rostlina bývala považována za posvátnou již za dob keltských druidů. Jmelí má mít kouzelnou moc a léčivé účinky. Štěstí přináší tomu, kdo je jím obdarován. Jmelí se věší nad dveře a polibek pod ním zaručí lásku a plodnost až do konce roku.  Dalšími tradicemi, které Vánoce přináší je pečení cukroví a vánočky, lití olova, krájení jablka, pouštění lodiček, půst nebo házení střevícem. Zvyků je nespočet a každá rodina má i své vlastní.

Jménem Agentury Dream Job přejeme všem krásné prožití svátků vánočních, mnoho štěstí a zdraví v příštím roce a věřte, že sny se budou plnit stále dál….

 

 

Hana Patzáková

Recruitment Consultant

Agentura Dream Job s.r.o.

 

 

Zdroje:https://www.denik.cz/tradice-czk/vanoce-puvod-zvyky-a-tradice20081201-eh6o.html, https://nasjezisek.cz/o-jeziskovi/

Vánoční čas – zastavme se na chvíli….