Testují zaměstnavatelé, personální agentury, náborové organizace, psychologové a všechny společnosti pro něž je osobnostní profil klíčový. Testů je nespočet, výsledky nemusíme samozřejmě vnímat jako objektivní a neměly by být zásadní při rozhodování, ale určitou představu o tom, jak je člověk vnitřně nastaven si udělat můžeme… IQ a osobnostní testy jsou již klasikou, dnes se podíváme na EQ – tedy emoční inteligenci.
Když se poprvé objevil termín emoční inteligence, přišlo se současně na zajímavou věc – průměrně inteligentní lidé mají často vyšší emoční inteligenci (EQ) než lidé nadprůměrně inteligentní (ti s vysokým IQ). Tato anomálie překroutila dosavadní předpoklad, že vysoké IQ je jediným zdrojem úspěchu.
Emoční inteligence se těžko definuje – jde totiž o všechno to, co ovlivňuje, jak zvládáme své chování, a co formuje naše osobní rozhodnutí.
Zkuste si, jak jste na tom s emocemi na jednoduchém testu ZDE
Emoce zažíváme všichni, ale jen málo z nás je dokáže správně identifikovat a pojmenovat. A to je problém, protože špatně označené emoce jsou často chybně interpretovány a to vede k iracionálním volbám a kontraproduktivním činům.
Tak jako u IQ existuje řada vědecky ověřených testů, níže jsou shrnuty hlavní poznatky o tom, co je zřejmou známkou vysokého EQ:
- máte rozsáhlou emoční slovní zásobu
- zajímáte se o ostatní
- nevadí vám změny
- znáte své silné a slabé stránky
- umíte odhadnout charakter
- víte, jak říct ne!
- nejste příliš vztahovačný
- dáváte, aniž byste očekávali něco na oplátku
- necítíte zášť a dokážete neutralizovat toxické lidi
- nehledáte dokonalost a oceňujete to, co máte..
- nejste negativističtí a nenecháváte si zkazit radost
- umíte se odpojit – v dnešní době plné stresu jistě velmi důležitá věc – pokud jste dostupní 24 hodin po 7 dní v týdnu (což naše technologie umožňují), vystavujete se záplavě stresu.
Vypněte telefon, odpojte se od internetu a dejte si pauzu….:)
Přejeme všem klidné dny a minimum negativních emocí!
Tým Agentury Dream Job
Zdroj:
www.apas.cz
www.forbes.cz