|

← Zpět

Datum zveřejnění
Kategorie

Svatomartinský svátek: Tradiční oslava s vůní moravských vín a pečené husy

K listopadu neodmyslitelně patří nejen příchod podzimu a pochmurného počasí, ale také blížící se Svatomartinský svátek, který nás láká svou chutnou tradicí, lahodnými pokrmy a skvělými víny. Ale co vlastně tento svátek znamená a jak ho můžete letos slavit?

Proč se slaví Svatomartinský svátek?

Svatomartinský svátek, pojmenovaný podle svatého Martina Tourského, který byl v 4. století vojákem a později biskupem, se slaví v mnoha zemích jako Den mladého vína. Tento den je tradičně spojen s prvním otevřením sudů nového vína a slavnostními hody, které zahrnují typická jídla, jako je pečená husa, kukuřice, a další pochutiny. Svatomartinský svátek znamená především zahájení období, kdy víno dozrává a stává se výtečnou lahůdkou pro všechny milovníky vína.

Jedním z nejtypičtějších pokrmů, který se tradičně podává během Svatomartinského svátku, je pečená husa. Proč právě husa? Dávná legenda vypráví, že když svatý Martin kázal, byl tak rušen kejháním hus, že jako trest skončily na pekáči jako lahodná pochoutka. Později se konzumace husy stala symbolem konce zemědělského roku a také přípravou na předvánoční půst trvající šest týdnů. 

Husa je připravována v různých regionálních variacích a obvykle se podává s červeným zelím, bramborovým knedlíkem a šťavnatou omáčkou. Kromě toho se na stůl často dostávají i jiná drůbeží a masová jídla, aby se hosté mohli dobře najíst a pořádně si pochutnat. Sbíhají se vám sliny?

Svatomartinský brunch v Praze

Pokud chcete Svatomartinský svátek oslavit v jedinečném prostředí a ochutnat ty nejlepší pokrmy, můžeme vám doporučit návštěvu Grand Hotelu Bohemia v centru Prahy. Tento luxusní hotel má pro vás připravený speciální svatomartinský brunch, na kterém si můžete vychutnat tradiční husu a mnoho dalších dobrot, včetně vína, které bylo pečlivě vybráno tak, aby dokonale doplnilo chuťový zážitek.

Svatomartinský svátek je skvělou příležitostí k tomu, abychom si vychutnali chutě a vůně podzimu a oslavili tradici výroby a konzumace vína. Po celé České republice najdete v restauracích speciální Svatomartinská menu – tak vám přejeme dobrou chuť, ať už si uvaříte něco doma, nebo vyrážíte někam ven. 

Váš Tým 

Agentura Dream Job s.r.o.

Svatomartinský svátek