||||

← Zpět

Datum zveřejnění
Kategorie
svatomartinske-vino-logo
Ročník 2022 bude na Svatomartinská vína rekordní – od 11.11. zamíří na trh cca 2,35 milionů lahví. Celkem se můžeme těšit na 304 vín od 74 vinařů a vinařských firem. O definitivním nabídce letošních Svatomartinských vín rozhodli v Centru Excelence ve Valticích profesionální degustátoři, kteří posuzovali, zda mají přihlášená vína odpovídající kvalitu, a mohou tak známku Svatomartinské 2022 používat (letos 56 vzorků – cca 15 % z celkového počtu 360 přihlášených vín neprošlo, tedy nesplnilo požadované senzorické parametry nastavené pro Svatomartinská vína).

 

Jaké letos bude…?

hrozny-vina

Bílá vína z odrůdy Müller Thurgau budou převážně broskvová, grepfruitová nebo s jemným muškátem.
Veltlínské červené rané bude mít lehce hrozinkovo medové tóny s banánovým podtónem.
Muškát moravský nabídne většinou vůni a chuť tropických citrusových plodů jako jsou limetky a mandarinky.
Růžová vína budou příjemná, ovocná a svěží, s tóny třešní, zralých višní a jemnou smetanovostí.
Svatovavřinecké bude mít tóny plané švestky a sušeného ovoce, Modrý Portugal pak květinovou vůni po pivoňkách, lučním kvítí a jemné tóny lesního ovoce.

 

Kam za vínem, husou a slavnostmi..?
Svatomartinské oslavy mají kořeny v sedmém století našeho letopočtu a souvisejí s tradičním ukončením zemědělského roku na venkově. Celodenní akce probíhají v současnosti po celé republice a jsou jedinečnou prezentací našich vinařů, prvním koštem mladých vín, ochutnávkou Svatomartinské husy i dalších dobrot lokální kuchyně. 

MORAVA

Kudy z nudy - Lednicko-valtický areál čeká Svatomartinský přípitek

 • Tradiční košt Svatomartinského vína v Brně
  11. 11. 2022 – slavnostní přípitek v 11:00 hod
  Náměstí Svobody, Brno
  Vinařský fond pořádá již 17. ročník tradičního koštu prvního vína nového ročníku. Svatomartinský košt nabízí každoročně k ochutnání 100 druhů vín od vinařů z Moravy a z Čech. Svatomartinskému vínu je žehnáno v katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově, svatý Martin poté slavnostně otevírá lahev na náměstí Svobody v 11.00 hod. Vstupné na akci činí 60 Kč, za které návštěvníci obdrží sklenici, katalog a dobíjecí čip, který si můžou nabít libovolnou částkou, kterou pak hradí vzorky vín. Vzorek vína (0,5 dcl) vyjde na 10 Kč. K poslechu zahraje cimbálová muzika. Kvalitní tématické občerstvení je samozřejmostí a akce potrvá do podvečerních hodin. Zažijte nezapomenutelnou atmosféru největší ochutnávky svatomartinských vín.
 • Svatomartinský přípitek 2022 v Lednicko-valtickém areálu
  Lednicko-Valtický areál ožije v sobotu 12. 11. 2022 mladým vínem a husími specialitami. Slavnost na počest svatého Martina se uskuteční v Multifunkčním centru Lednice – sále v zámeckých jízdárnách v Lednici. Žehnání vínu a slavnostní přípitek proběhne v 10:00 hod., k poslechu hraje cimbálová muzika. Na akci bude možno ochutnat Svatomartinskou husu a mnoho dalších gastronomických specialit.
  Ve Valticích probíhají souběžně husí hody ve Valtickém Podzemí – husička na menu a svatomartinská vína v unikátním labyrintu historických vinných sklepů. Na návštěvníky čekají vína Valtického Podzemí, Annovino a dobrá zábava při cimbálce.
 • Svatomartinský Mikulov
  Termín: 11. – 13. listopadu 2022
  Příjezd sv. Martina, slavnostní otevření svatomartinských vín, svěcení vína ročníku 2022, gastronomické speciality, zpřístupnění prohlídkových objektů, bohatý kulturní program pro celou rodinu, tak bude vypadat  letošní Svatomartinský Mikulov. Ve městě se bude nalévat víno za doprovodu cimbálu, na zámku je připraven tradiční Svatomartinský košt mladých vín mikulovské vinařské podoblasti a restaurace nabídnou výborné husí menu.

 

ČECHY

Kudy z nudy - Svatomartinská husa v Českých Budějovicích

 • Svatomartinské slavnosti a pečená husa na náplavce, Praha 
  11. 11. 2022 v 11:11 hod
  Rašínova nábřeží, Praha 2
  (Svatomartinské) víno se bude degustovat i pít výhradně ze sklenic, což dává vínu co do chuti nejen vyniknout, ale eliminuje se tím výrazně také druhotný odpad. Skleničku je možné si zakoupit (na pokladně) festivalu za 100,- Kč k tomu získáte tužku a degustační kartu. Cenu za jednotlivé degustační dávky si pak určují sama vinařství. Kdo nechce degustovat, resp. pít víno, nevadí – i pro něj se v doprovodném hudebním i gastronomickém programu najde mnoho zajímavého.
 • Svatomartinské slavnosti na Kulaťáku 2022, Praha 
  12.11.2022 start v 8:00 hod
  Kulaťák, Praha 6
  Již tradičně si budete moci pochutnat na husím stehýnku s knedlíkem a se zelím. Ochutnat budete moci také husí kaldoun, husí játra a mnoho dalších specialit od našich farmářů.
  A chybět samozřejmě nebude tradiční Svatomartinské víno a živá muzika.
 • Svatomartinské víno a husa na Jiřáku – Praha 
  Náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha 3
  Svatého Martina zde oslavíme 12.11. hudbou, ochutnávkou husích specialit a mladých vín. Chybět nebude Martin na bílém koni, dílničky pro děti nebo Cimbálovka Bohuslava Eliáše.
 • Svatomartinské trhy Poděbrady 2022
  12.11.2022 od 10:00
  na 1. nádvoří zámku a na Jiřího náměstí v Poděbradech
  Tradiční událost spojená s ochutnávkami prvních vín aktuálního ročníku se uskuteční v sobotu 12. listopadu na 1. nádvoří zámku a na Jiřího náměstí v Poděbradech. Mladá a svatomartinská vína z vlastní produkce vám zde představí celkem 10 vinařství. Kromě vína se můžete těšit také na jarmark řemeslných produktů a delikates a na doprovodný program. V 11:00 přijede Martin na bílém koni, aby požehnal poděbradským občanům a zároveň otevřel první lahev Svatomartinského vína. V odpoledních hodinách zahraje cimbálová muzika.
 • Martinský trh Plzeň 2022
  termín: 02.11.2022 – 11.11.2022
  Náměstí Republiky, Plzeń
  Oslavy na počest svatého Martina mají v Plzni bohatou tradici. Na oblíbený Martinský trh přijede, jako obvykle, svatý Martin na bílém koni. Těšit se můžete na ukázku tradičních lidových řemesel, jako je například řezbářství, kovářství či pletení košíků. Mimo to zde najdete celou řadu rukodělných výrobků jako je keramika, svíčky, šperky, ale i další zajímavé věci. Chybět nebudou ani stánky s dobrotami, u kterých můžete ochutnat tradiční staročeské trdlo nebo nejrůznějších klobásky a sýry.

 

Na zdraví a dobrou chuť! 

 

Tým Agentury Dream Job s.r.o.

Zdroj:
www.svatomartinskeslavnosti.cz
www.vínazmoravyvinazcech.cz

 

 

 

 

Svatomartinské 2022