||||

← Zpět

Datum zveřejnění
Kategorie
Už za týden, 11. listopadu oslavíme svatého Martina a s ním přichází i tradiční malé podzimní radosti – mladé vínko, husa a slavnosti….
Svatý Martin byl římský voják, světec a biskup v Tours, který žil v letech 316 až 397. V České republice je tento svátek spojen především s příchodem zimy a prvního sněhu. Jestli přijede Martin na bílém koni nikdo neví, ale už teď víme, že těšit se můžeme i na řadu příjemných akcí spojených se svatomartinským vínem, husou a slavnostmi. Tradice svatomartinské oslavy spojené s prvním ochutnáním mladého vína vznikla už v 18. století za vlády císaře Josefa II. V ten den, 11.11. na svatého Martina, chodívali majitelé vinic ke svým vinařům ochutnat mladé víno a podle jeho kvality se pak rozhodovali, jestli s vinařem prodlouží smlouvu na další rok. A pokud se tak stalo, byl to opravdu pádný důvod k oslavě.
Jestli se letošní víno vydařilo, poznáme až po prvním ochutnání, ale pozvánku na fajn akce můžeme nabídnout už nyní. Kalendář oslav v Čechách a na Moravě nejdete zde a níže pár tipů, kam zajít v Praze: 


Svatomartinská slavnost na Jiřáku

13. 11. 2021 od 8.00 – 19.00
náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha 3
Tradiční oslavy svatého Martina se letos odehrají v sobotu 13. 11. od 8.00 do 19.00. Vinaři budou prezentovat mladá tuzemská vína a kuchaři nabídnou návštěvníkům nejen tradiční pečenou husu, ale I široký výběr husích specialit. Součástí oslav je hudební doprovod a program pro děti – kreativní dílny a divadelní představení po celý den. Vstup zdarma.
https://www.vstupzdarma.cz/svatomartinska-slavnost-na-jiraku-v-praze-2021

Letenská husa a Košt svatomartinského vína
13. 11. 2021 od 10.00 do 17.00
Národní zemědělské muzeum
V Národním zemědělském muzeum proběhnou oslavy spojené s řízenou degustací svatomartinských a mladých vín předních moravských a českých producentů a ochutnávkami gastronomických specialit. Připraven je i program pro rodiny s dětmi. https://www.nzm.cz/

Svatomartinské slavnosti a pečená husa na farmářském trhu Kubáň
13. 11. 2021 od 10.00 – 18.00
Farmářské tržiště Kubáň, Kubánské náměstí, Praha 10
Provozovatel farmářských trhů, spolek Archetyp, zve na degustační slavnost svatomartinských vín z Moravy i z Čech a na oslavy svátku sv. Martina. Vedle hudebního doprovodu a bohatého výběru svatomartinských vín se mohou návštěvníci těšit na husí pochoutky jako je tradiční husí pečínka s knedlíkem, lokši nebo těstovinami a s cibulovým bílým a červeným zelím, husí hamburger, ragú nebo restovaná husí játra. Vstup zdarma.
www.svatomartinskeslavnosti.cz

Svatomartinské slavnosti a pečená husa na farmářském trhu Heřmaňák
13. 11. 2021 od 10.00 – 16.00
Farmářské tržiště Kubáň, Řezáčovo náměstí, Praha 7
Spolek Archetyp letos pořádá svatomartinské slavnosti i na Řezáčově náměstí, kde budou pro návštěvníky připravena svatomartinská vina, husa se zelím a knedlíky a mnoho dalších pochoutek. Vstup zdarma.

Svatomartinské slavnosti v Kasárnách Karlín
11. 11.2021 od 14.00
Kasárna Karlín, Prvního pluku 2
Na svatomartinských slavnostech na nádvoří Kasáren Karlín na vás čeká  vytopené šapitó plné kvalitního a šťastného jídla, víno z ekologického rodinného vinařství a  doprovodný program pro děti i dospělé. Vstup zdarma.

 

Husobraní na náplavce
6.11. 2021 od 10.00 do 18.00
Smíchovská náplavka, Praha 5
Tradiční husobraní na pražské náplavce opět nabídne 1 000 vykrmených hus! V krásném prostředí u řeky můžete ochutnat Husí stehna, husí kaldoun, husí paštika, husí játra, pečená husa, konfitovaná husa, uzená husa, husí burger, husí roláda nebo lokše maštěné husím sádlem. Vstup zdarma
https://www.kudyznudy.cz/akce/husobrani-v-pivovaru-staropramen

 

Na zdraví všem a klidné podzimní dny! 

 

Petra Sudlíková
Senior Recruitment Consultant 
Agentura Dream Job s.r.o.

 

 

 

Svatý Martin – slavnosti a podzimní radosti 2021