Poslední měsíce nám nepřinášely mnoho pozitivního. Máte někdy pocit celkového útlumu, pomalých nebo i vlivem stresu nepřiměřených reakcí…? Přijměte naši výzvu a odhalte, jak jste na tom nyní s IQ. Test je zdarma a po zobrazení výsledků uvidíte u každé otázky i správné řešení.
Pro start klikněte zde.
Test je inspirován jedním z nejspolehlivějších testů inteligence, který byl poprvé použit během II. světové války a vyzkoušen na velkých skupinách osob při třídění zájemců o vojenskou službu. Měří především inteligenci vrozenou a výsledný IQ (inteligenční kvocient) je jen málo ovlivněn schopnostmi a dovednostmi, které jsme si osvojili výchovou a vzděláním, proto je vhodný nejen pro dospělé, ale i pro děti od 10 let. Zkoumá inteligenci v těch nejdůležitějších dimenzích, jako je např. pozornost, schopnost přesného vnímání, představivost, schopnost vyvozovat relace a analogie a zjišťovat obecné či specifické vztahy mezi jevy.
Co vrozená inteligence představuje zejména? Především schopnost řešit problémy originálním a efektivním způsobem.
Řešení úkolů není nijak přesně časově ohraničeno, i když by vyplnění testu nemělo trvat déle než asi 30 minut. Pokud někdo vyřeší úkoly v kratší době, nemá tento fakt podstatnější vliv na celkový výsledek. Čeká na vás 30 úkolů – u každé úlohy je osm možností řešení, avšak z těchto osmi nabízených řešení je vždy pouze jedno správné.
Druhy inteligence
Inteligenci je možno rozdělit do několika typů: abstraktní, praktická, sociální a emoční inteligence. Abstraktní inteligencí se označuje ta část inteligence, kterou lze měřit testy IQ. Projevuje se jako schopnost řešit dobře definované – akademické problémy s jednoznačnou odpovědí. Abstraktní inteligence dobře koreluje s úspěšností v akademickém životě. Naproti tomu praktická inteligence je schopností řešit problémy každodenního života. V těchto případech řešení není jednoznačné a zpravidla existuje několik alternativních způsobů. Nejasná je často i formulace úkolu.
Sociální inteligencí lze označit schopnost pohybovat se v sociálním prostředí, tj. řídit lidi, umět s lidmi jednat a manipulovat (umět předvídat chování druhých), pohotově reagovat na jejich podněty apod. Ukazatelem sociální inteligence mohou být například počet přátel, zastávané společenské funkce, osobní korespondence apod.
O emoční inteligenci se začalo mluvit poměrně nedávno. D. Goleman (1995) označil základní typy schopností emoční inteligence: jedná se o soft skills, kterým se obzvlášť v poslední době dostává stále větší pozornosti.
- uvědomění si sebe
- sebemotivace
- vytrvalost
- kontrola impulzů
- regulace nálad
- empatie
- naděje nebo optimismus
Emoční inteligence není závislá na IQ a velmi podstatně ovlivňuje úspěšnost jedince v rodině, na pracovišti, v sociálních a intimních vztazích.
Přejeme pěknou zábavu a pokud budete mít náladu, zkuste si i jiný test sebepoznání – pohled na logiku z úplně jiného úhlu 🙂
Petra Sudlíková
Senior Recruitment Consultant
Zdroj: