|

← Zpět

Datum zveřejnění
Kategorie
Petr je hoteliér tělem i duší. Jeho profesní dráha začala v oblasti stravování, na pozici manažera proslulé tradiční české restaurace v Praze. Následně se přesunul do USA, kde získával zkušenosti v hotelových provozech na Floridě a v New Yorku. Po několika letech ve Spojených státech vedly jeho další kroky do Rakouska, kde pracoval pro slavný hotel Bristol. Po návratu do Prahy zavítal do odvětví obchodu a marketingu, nejprve v hotelu Hilton a následně se, již z pozice obchodního a marketingového ředitele, podílel na otevření unikátního hotelu Aria.
Výraznou kapitolou jeho kariéry ve světě luxusních hotelů je bezpochyby pražský hotel Mandarin Oriental, za jehož úspěšným uvedením na trh a openingem stál také Petr, opět na pozici obchodního a marketingového ředitele. Později se stal manažerem hotelu a svou oblast působnosti a zkušeností tím rozšířil na kompletně celý provoz.
Tři roky byl Petr v čele pražského hotelu Le Palais, a to na pozici generálního ředitele. Po tomto období přijal funkci ředitele resortu hotelu Velaa Private Island na Maledivách, což je jeden z nejluxusnějších soukromých ostrovů na světě. V poslední době se věnoval hotelovému poradenství u projektu Oaks Prague. Petr mluví plynně česky, anglicky a rusky.

 

Petře, sleduji Vaši hvězdnou kariéru řadu let a nyní jste založil vlastní společnost, gratuluji? Čemu se budete aktuálně věnovat?

Myšlenka otevřít a rozjet poradensko-provozní společnost mi zrála v hlavě poměrně dlouho. Firmu jsme založili s partnerem již před několika lety, ale žádný z nás nebyl připraven se do podnikání pustit, ať už kvůli závazkům k předchozím, či dalším připravovaným projektům. Paradoxně bych řekl, že až stávající situace nás přiměla začít se plně věnovat rozjezdu Encore Hospitality. https://encorehospitality.eu/

Stručně řečeno, jsme hoteliéři s dohromady 50letou zkušeností, každý 25 let v různých hotelových oborech či disciplínách. V tom, co umíme, se tedy vzájemně doplňujeme a prolínáme – od vývoje projektu, zajištění financovaní, nastaveni provozu, vytvoření marketingové strategie a obchodního plánu, přes gastronomii až po samotné otevření či znovuotevření hotelu. Krédem společnosti Encore Hospitality je vytvářet ve spolupráci s našimi klienty z jejich nemovitostí něco skutečně výjimečného. Naší misí je odhalovat dosud neobjevený potenciál. Naším cílem je zajistit, aby se hosté do hotelu zamilovali a rádi zaplatili za výjimečný zážitek bez rozdílu typu zařízení – ať už se jedná o pětihvězdičkový hotel nebo menší místo někde u dálnice. Ukážeme, jak zvýšit zisk a prodloužit pobyt, jak získat nové klienty, zlepšit PR či vyškolit zaměstnance a získat nadšená hodnocení.

Máte opravdu zajímavé CV, co ze svých pracovních zkušeností považujete zatím za nejnáročnější období?

Z řady mých pracovních zkušeností bylo zřejmě tou nejtěžší zkouškou uvedení na trh a otevření pražského hotelu Mandarin Oriental. Psal se rok 2005 a já zrovna vyhrál výběrové řízení na pozici obchodního ředitele jednoho z nejluxusnějších pražských hotelů. Očekávání centrály této globální značky se sídlem v Hong Kongu bylo obrovské… a práce ještě více. První dva roky jsem snad ani nevěděl, co to je mít volno. Šest a půl dne v týdnu, hodiny v kanceláři, na prezentacích i v letadle při cestách za klienty se dneska zdají k neuvěření…. Pravdou ale je, že tento téměř 8 let trvající projekt byl mou životní hotelovou univerzitou s úspěšným koncem. Mandarin Oriental se stal respektovaným luxusním hotelem ve střední Evropě a rozhodně zásadním hráčem na domácím trhu.

Podělíte se s námi i o Vaše zahraniční zkušenosti? Budou určitě pro řadu Čechů inspirativní….

Další a neméně zajímavou zkušeností, na kterou velmi rád vzpomínám, byl pobyt na Maledivách, na soukromém ostrově Velaa Private Island vlastněným českým podnikatelem, panem Jiřím Šmejcem a jeho paní Radkou. Zkušenost se nedá popsat slovy, musí se zažít. Jedná se o ráj na Zemi, kde jsou všechna přání klientů splněna ještě předtím, než jsou vyslovena. Butleři, kteří se starají o hosty od momentu příletu soukromým hydroplánem na ostrov Velaa, jsou vedeni ke splnění všech přání hostů, i těch zdánlivě nesplnitelných a bez kompromisu. Prvotřídní servis, excelentní gastronomie a design jako z plakátu. Není divu, ze Velaa Private Island se řadí mezi nejlepší rezorty na světě, vedle např. Laucala Island, Fregate Island, Brando či North Island.

Vaše manželka je v cestovní ruchu také velmi aktivní. Máte nějaké společné pracovní akce, které by mohly být pro naše čtenáře zajímavé?

V mezičase příprav uvedení EH na český a středoevropský trh, jsme se s manželkou Gabrielou, která již více než 3 roky úspěšně vede svoji společnost GM Selection www.gmselection.com, reprezentující luxusní hotely a rezorty v exotických destinacích, shodli na tom, že nadešel čas, abychom představili střední a východní Evropu našim mezinárodním kolegům hoteliérům. Vytvořili jsme koncept veletrhu cestovního ruchu s názvem ‘Luxury Bloc’, kde slovo ‘Bloc’ referuje k tzv. ‘východnímu bloku’, který byl po tolik let opomíjen hotelovými společnostmi, jako trh, kterému nemá smysl věnovat větší pozornost.

Jak ale naše zkušenosti a analýza trhu dokazují, objem a kupní síla milionářů a miliardářů v bývalém východním bloku se za posledních 10 let více než zdesetinásobila a zájem ze strany hotelů o tento trh výrazně vzrostl. Průměrná útrata za drahou dovolenou se pohybuje od 20 tisíc USD, a proto letos v Praze zahajujeme první ročník trade show ‘Luxury Bloc’, setkání hoteliérů z celého světa se zástupci cestovního ruchu ze střední a východní Evropy, www.luxurybloc.com – kde jinde než v Mandarin Oriental Prague 13. – 16.9.2020. Našimi partnery jsou ILTM a XO Private.

Viz Gostelow report – Luxury Bloc on Mary Gostelow Report

FB: https://www.facebook.com/luxurybloc/

Instagram: https://www.instagram.com/luxury_bloc/?igshid=14trl38o6k1uk

 

To je skvělá myšlenka, určitě Vás přijdeme v září podpořit. Máte nějaké životní moudro, kterým se řídíte?

Vlastně žádné nemám… všechno, co jsem dělal, jsem dělal rád! Jsem trošku workoholik a do čeho se dám, to mi většinou jde od ruky. Musím chtít a slovo nejde neznám. Skoro bych řekl ‘whatever it takes‘, ale samozřejmě jen obrazně :).

 

Petře, děkuji za rozhovor a přejeme, ať se i nadále daří!

 

Podívejte se na naše další zajímavé rozhovory s osobnostmi, pozitivní inspirace není nikdy dost a rádi v tom budeme pokračovat!

 

 

Ing. Pavla Hodinková
Managing Director

Agentura Dream Job s.r.o.
personální agentura
pavla@dream-job.cz 
pavla-blond-foto

 

 

 

 

Rozhovor s osobností – Petr Marek