corona-virus-tourism|corona-virus-mask|mapa-pas-turismus

← Zpět

Datum zveřejnění
Kategorie

Cestovní ruch se kvůli epidemii nového koronaviru propadá. Evropská unie přichází kvůli zrušeným turistickým cestám o miliardu eur měsíčně. Zasaženo je také velké množství pracovních pozic v cestovním ruchu. Poznamenána je i řada cestovních kanceláří, které kvůli koronaviru dosahují značných ztrát.

Turismus ve světěcorona-virus-mask

Šíření nového koronaviru se zatím nedaří zabránit. Jediným nezasaženým kontinentem je Antarktida. Na jižní pól se za rok podívá jen několik stovek lidí, z valné většiny vědců. Hlavní turistické destinace jsou v úplně jiných částech světa.
Útlumem kvůli šířícímu se viru nyní prochází celý evropský turistický ruch. Evropská komise prozatím vyčíslila přibližnou ztrátu na jednu miliardu eur měsíčně. Pro Evropu představuje turismus třetí největší sektor v ekonomice, který vyprodukuje jednu desetinu celkového HDP EU.

Turismus v Česku

Šíření nového typu koronaviru může podnikatelům a zaměstnancům v českém cestovním ruchu způsobit vážné potíže. Pokud by se snížila spotřeba turistů z Číny, Jižní Koreje a Itálie o polovinu, znamenalo by to pro ČR pokles příjmů o 7,4 miliardy korun. Drtivá většina případů nakažení koronavirem se týká pevninské Číny, česká vláda proto počátkem února zakázala přímé lety mezi ČR a Čínou.

Podle dat Eurostatu odpovídá podíl objemu výdajů vztahujících se k cestovnímu ruchu v ČR zhruba 1,25 procenta objemu výdajů vztahujících se k cestovnímu ruchu v EU. Český turistický ruch tedy kvůli koronavirové nákaze přichází v současnosti o zhruba 300 milionů korun měsíčně.

Pracovní pozice v cestovním ruchu

Podle Asociace hotelů a restaurací ČR by také mohlo kvůli epidemii koronaviru ubýt osm tisíc pracovních míst. Příjmy pro veřejné rozpočty by pak měly klesnout o tři miliardy korun. Cestovní ruch loni poskytoval v přepočtu na plné úvazky 144 tisíc pracovních příležitostí.

Modely AHR o možném dopadu počítají také s variantou, kdy by se počet turistů snížil zhruba o třetinu. V takovém případě by to znamenalo pokles zhruba o 35 miliard korun. A to by poté zapříčinilo  úbytek počtu pracovních míst až o 40 tisíc. Příjmy pro veřejné rozpočty by klesly o 14 miliard korun.

Češi zatím letní dovolené nerušímapa-pas-turismus

Pokud jde o dlouho plánované letní dovolené, jsou Češi zatím v klidu. „Žádné výrazné rušení letních zájezdů jsme momentálně nezaznamenali. Věříme, že ve chvíli, kdy se situace ohledně koronaviru uklidní, obavy opadnou a zájem o cestování se znovu obnoví,“ věří Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer.
Podle mých osobních odhadů musí celá záležitost do konce dubna skončit a pak se vše vrátí postupně do normálu,“ doufá i Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří ČR.

Budoucnost pro turismus

Pokud by však došlo na nejhorší scénář, tedy že nákaza bude pokračovat i v druhé půlce roku, mělo by to na celé odvětví katastrofální dopad. „Propad tržeb cestovních kanceláří a agentur v ČR by v takovém případě odpovídal propadu, jenž nastal mezi lety 2008 a 2009, tedy s příchodem světové finanční krize, a který činil bezmála pět miliard korun,“ předpovídá ekonom Lukáš Kovanda.

Vše záleží na tom, jak dlouho potrvá šílená kampaň a jak dlouho bude trvat veřejnosti, než pochopí, že se nechystá konec světa, a začne normálně žít. Pokud by celý rok existoval tlak na necestování a veřejnost by ten tlak přijala, může být ztráta trhu několik miliard. Pro některé z nás to může být likvidační,“ odhadl Jan Papež.

 

 

 

Tereza Miksová
Recruitment Coordinator

tereza-foto-profil

 

 

 

 

Dopad koronaviru na cestovní ruch