four-seasons-logo|logo-four-seasons|four-seasons-zakladatel-isidore-sharp

← Zpět

Datum zveřejnění
Kategorie

four-seasons-logo

Upozornění: Naše brožura vznikla v roce 2016 a některé údaje tak nemusí být aktuální.

Four Seasons patří k  velice populárním a oblíbeným značkám mezinárodních luxusních hotelů. A to i přesto, že historie společnosti se začíná psát teprve v 60. letech. Za pouhé půlstoletí se tak podařilo vybudovat fungující pětihvězdičkový hotelový řetězec, který za své působení ani jednou nezapomněl na své poslání a standardy kvality či služeb.

RYCHLÁ FAKTA
  • zakladatel: Isadore Sharp
  • první hotel otevřen roku 1961 
  • dnes více jak 90 hotelů v 39 zemích
  • angažuje se v nejrůznějších charitativních projektech a programech na podporu a ochranu životního prostředí

 

Hodnoty společnosti

Hodnoty společnosti se odvíjejí od vize a přesvědčení jejího zakladatele. Když se Isadore Sharp rozhodl, že se bude věnovat hoteliérství, měl jasnou představu, jakým směrem by se celá společnost měla ubírat. Postupem času vymezil pilíře celé společnosti, které definují její filosofii, a dodržování jejich pravidel stojí za jejím úspěchem.

První pilíř byl definován jako kvalita: „Pokud chceme, aby se z Four Seasons stal pojem, označující něco exkluzivního, je nutné, abychom byli ti nejlepší. A to v každé oblasti, kde působíme, ať už je to Evropa či Asie.“ Dalším pilířem jsou služby: „Vždy by měly přinášet něco nového a oproti konkurenci něco mnohem lepšího. Právě na služby a servis pro klienty by měl být kladen největší důraz – ne na design, jak tomu občas bývá.“

Podnikání by také mělo být doprovázeno vírou v sama sebe a vlastní konání: „Bez sebevědomí a víry, že naše činnost má nějaký smysl, by se jen těžko povedlo vybudovat tak silné a fungující impérium. Do popředí zájmu se stavějí zákazníci a zaměstnanci a vzájemný respekt potřeb a přání je samozřejmostí.“

Isadore také zformuloval tzv. zlaté pravidlo, které pro společnost představuje jakési motto: chovej se k ostatním tak, jak chceš, aby se ostatní chovali k tobě. Společnost se dále vysoce angažuje v nejrůznějších projektech, snažících se zlepšit ekonomickou situaci v dané lokalitě, stejně tak podporuje určité komunity a snaží se o zlepšení životního prostředí. Mezi takové projekty patří např.:

Terry Fox

Isadore Sharp a celá společnost Four Seasons je sponzorem a podporovatelem Terryho Foxe a jeho „Maratonu naděje“. Terry se snažil podpořit výzkum léčby rakoviny a uspořádal maraton napříč celou Kanadou. Naneštěstí musel Terry maraton přerušit, protože jemu samotnému byla rakovina diagnostikována. Isadore Sharp poté pomohl celou akci proslavit v podstatě po celém světě a podílel se na jejím každoročním pořádání. V roce 2008 bylo na konto podpory léčby rakoviny díky Terrymu vybráno přes 450 miliónů dolarů.

Growing Together: Voluntourism in Costa Rica

Resort Four Seasons Costa Rica spustil program, v jehož rámci se snaží získat finanční prostředky na učebnice pro místní žáky a studenty. Od spuštění projektu se podařilo vybrat peníze na více než 8 500 učebnic.

Protecting Sea Turtles in Nevis

Four Seasons Resort Nevis roku 2006 založil program na ochranu mořských želv. Cílem je zvýšit počet volně žijících živočichů pomocí monitorování určitých jedinců a hlídání pláží.

 

ISADORE SHARP A JEHO PŘÍBĚH…

four-seasons-zakladatel-isidore-sharp

Kanadský hoteliér Isadore („Issy“) Sharp se narodil roku 1931 a je po celém světě známý jako zakladatel společnosti Four Seasons Hotels & Resorts. Sharp se narodil v Torontu jako syn polských židovských imigrantů. V mládí vypomáhal svému otci při bytových renovacích a v  roce 1952 získal vysokoškolský diplom z architektury.

Po dokončení školy začal Sharp pracovat pro svého otce na plný úvazek jako architekt a realitní investor. Mezi jeho zakázky patřila například výstavba rodinných domů či bytových jednotek. Uvedení do hotelového byznysu však představovala až zakázka pro rodinného přítele Jacka Goulda, která představovala výstavbu malého motelu na předměstí Toronta. Roku 1961 se tak otevřel první Four Seasons hotel (na Four Seasons přejmenován později), který již tehdy dodržoval zásadu – chovat se ke každému zákazníkovi tak, jako by to byl nejváženější host. Na konci 60. let už byly otevřeny celkem 3 hotely.

V roce 1970 společnost expandovala za oceán otevřením hotelu Inn on the Park v Londýně. Koncepce hotelu v kombinaci s prvotřídním servisem dokonce hotelu přinesla ocenění v podobě hotel roku. V následujících letech společnost dále rozšířila své pole působení, a to o Spojené státy americké.

Na začátku 80. let se hotel stal sponzorem kampaně Terryho Foxe na podporu léčby rakoviny. Společnost pomohla kampaň proslavit v mnoha zemích po celém světě a tím zvýšit výši příspěvků. Four Seasons se od té doby začal zaměřovat na větší množství dobročinných projektů a kampaní a začal je aktivně podporovat i vytvářet.
V  následujících letech se společnosti povedlo vybudovat slušně velké hotelové impérium, známé po celém světě. V roce 2007 byla společnost Four Seasons odkoupena společnostmi Cascade Investment, vlastněnou Billem Gatesem a saúdskoarabskou Kingdom Holding Company, kterým předsedá princ Al-Waleed bin Talal. Obě společnosti vlastní stejný procentuální podíl 42,5 %. Zbylých 5 % náleží zakladateli, Isadoru Sharpovi.

Isadore Sharp si vzal svou středoškolskou lásku Rosalie Wise, se kterou má tři syny – Jordana, Gregoryho a Anthonyho. Sharp také napsal knihu, ve které popisuje své životní i podnikatelské zkušenosti a vysvětluje koncepty své podnikatelské filosofie a dokonce o něm byl natočen i televizní dokumentární film.

JAK ŠEL ČAS…

Přehled nejdůležitějších událostí v budování značky:
1961 Otevření prvního hotelu (motelu) v Torontu, Kanadě ‚
1963 Otevřen druhý hotel Toronto´s Inn on the Park

1970 Otevřen první hotel v Londýně – Inn on the Park London (Four Seasons London)
1976 Společnost Four Seasons uvedena na americký trh

1981 Spolupráce s Terry Foxem a jeho kampaní na podporu léčby rakoviny
1985 Poprvé uveden koncept soukromých residencí Four Seasons v Bostonu
1986 Otevřen první hotel s lázněmi
1989 Společnost dosáhla počtu 10 000 zaměstnanců

1990 otevírá první tropický resort na Havaji1992 Otevřen první Four Seasons hotel v Asii, konkrétně v Japonsku
1993 Společnost poprvé restauruje historickou budovu a mění ji na hotel v Miláně – od té doby se podobné přestavby uskutečnily například v Istanbulu, Florencii nebo Budapešti
1994 Princ Al-Waleed bin Talal se stává hlavním stakeholderem společnosti
1996 Spuštěny webové stránky společnosti (www.fourseasons.com)
1998 Společnost Four Seasons byla začleněna do seznamu „100 nejlepších společností pro které pracovat“ časopisu Fortune

2000 Otevření prvního hotelu na Blízkém východu – Four Seasons Hotel Cairo
2002 Společnost Four Seasons otevírá svůj první hotel v Číně, Four Seasons hotel Shanghai
2006 Four Seasons zařazen na list „nejexkluzivnějších značek“ Robba Reporta
2007 Vlastnictví Four Seasons se dělí mezi Bila Gatese a prince Al-Waleed bin Talal – Isadoru Sharpovi a jeho rodině určitý podíl na společnosti zůstává

2011 50. výročí otevření prvního hotelu
2013 Otevření prvního Four Seasons hotelu v Rusku, v Petrohradě, který vzniká přestavbou paláce z 19. století
2014 Four Seasons pod svou značkou na trh uvádí první soukromé letadlo, které nabízí lety do hotelů Four Seasons po celém světě

Prohlédněte si naši Historii hotelů

Webové stránky hotelu – https://www.fourseasons.com/prague/

Four Seasons – historie hotelů