|||

← Zpět

Datum zveřejnění
Kategorie

Pozitivních zpráv není nikdy dost, obzvlášť tedy poslední dobou….A proto jsme opravdu rádi, že jednu takovou můžeme sdílet a podělit se tak o další úspěch a ocenění umu našich vinařských profesionálů 🙂 Gratulujeme a do vinic přejeme hodně spokojených zákazníků!

Oblíbená mezinárodní soutěž vín GREAT AMERICAN INTERNATIONAL WINE COMPETITION, pořádaná tradičně v New Yorku, se letos musela vypořádat s neuvěřitelnou řadou překážek způsobenou koronavirovou krizí. Soutěž se ale nakonec uspořádat podařilo a pravděpodobně největší radost z toho mají, kromě samotných pořadatelů, moravští a čeští vinaři, protože zde letos dosáhli neuvěřitelného úspěchu. Získali totiž 18 platinových, 11 zlatých a 67 stříbrných medailí.

Letos se štěstěna nejvíce usmála na mikulovské Vinařství Volařík, které získalo 3 platinové medaile za Pálavu 2018 výběr z hroznů, Rulandské bílé 2017 výběr z cibéb a Ryzlink vlašský 2017 výběr z bobulí, čímž jen potvrdilo předchozí řadu letošních úspěchů ze světových i tuzemských soutěží. Mimořádnou kvalitu svého Merlotu Premium Collection 2017 výběr z hroznů, který se stal šampionem odrůdy soutěže ve Finger Lakes, stvrdilo platinovou medailí CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice a přidalo další za Rulandské modré Rosé 2019 pozdní sběr. Po dvou platinových medailích si ještě odváží Vinařství Maděřič z Moravského Žižkova za Frankovku 2018 ledové víno a Pálavu 2018 výběr z hroznů. Dále pak Vinařství Bočko z malebných sklípků ve Vrbici za moravská zemská vína Veltlínské zelené 2019 a Tramín červený 2019. Kromě platinových medailí si moravská a česká vína rozdělila ještě 11 zlatých, 67 stříbrných a 77 bronzových medailí.

„Východní pobřeží USA rozumí dobře našim vínům, protože tamní vinaři hospodaří v obdobných podmínkách jako ti naši. Společná je i řada pěstovaných odrůd jako jsou Ryzlinky, Pinoty, Chardonnay, Tramín nebo Frankovka. Po devíti letech účasti našich vín jsou ale i Pálava nebo Muškát moravský známými pojmy mezi americkými vinaři,“ komentoval výsledek soutěže JUDr. Luboš Bárta, šéfredaktor časopisu SOMMELIER, který účast moravských a českých vín na soutěži organizoval.

Původní jarní termín soutěže byl posunut na polovinu srpna, ale mezitím se Amerika propadla do hluboké krize. V soutěži tak za maximálních hygienických opatřeních mohli vína hodnotit pouze američtí experti. Komise po třech porotcích hodnotily vzorky v jednorázových pohárech, mezi porotci byly třímetrové mezery a hodnotilo se o několik dnů déle. Předvídat výsledky hodnocení, které vypracovaly pouze zámořské komise bez účasti evropských degustátorských špiček tak bylo velmi obtížné. O to větší nadšení pak přineslo zveřejnění výjimečného úspěchu moravských a českých vín.

„Právě v těchto chvílích probíhá hodnocení další významné soutěže s naší účastí Michelangelo Wine Awards v jihoafrickém Kapském Městě. Komisi evropských vín předsedá Elsie Pells, která dobře zná i naše vína a v Čechách nějakou dobu žila. Příští týden vypravíme vzorky do Berlína na Berliner Wein Trophy. Vše ostatní záleží na vývoji situace. Nestane-li se nic mimořádného, chtěli bychom letos ještě poslat vína do San Francisca na největší americkou soutěž a na Terravino do Izraele,“ dodal k dalšímu průběhu JUDr. Luboš Bárta.

 

Přehled všech oceněných vín a bližší informace o soutěži naleznete na uvedených odkazech níže…

Na zdraví a krásný zbytek léta!

Petra Sudlíková

Senior Recruitment Consultant

Agentura Dream Job s.r.o.

 

Zdroj: https://www.vinazmoravyvinazcech.cz/cs

https://wine.raiseaglassfoundation.com/results/2020

Další krásné ocenění našich vín – gratulujeme!