← Zpět

Datum zveřejnění
Kategorie

Další vlna rozvolnění protiepidemických restrikcí čeká Českou republiku v pondělí 17. května. Návrh příslušných mimořádných opatření odsouhlasila vláda na jednání v pondělí 10. května 2021 a aktuální přehled uveřejnilo ve své tiskové zprávě MPO ČR.

  • Restaurace budou moci za dodržení nastavených pravidel otevřít zahrádky. Omezena bude kapacita u stolů a všichni zákazníci se budou muset prokázat testem, očkováním či prodělanou nemocí covid-19 v posledních 90 dnech. Povolena bude už i konzumace jídel a pití na tržnicích.
  • Spustí se také první kulturní akce, a to venkovní až pro 700 sedících diváků, maximálně však 50 procent kapacity hlediště s tím, že i ti se budou muset prokázat testy, očkováním nebo dokladem o prodělané nemoci a během představení budou muset nosit ochranu dýchacích cest. Vláda zároveň přijala usnesení, v němž konstatuje, že pokud se nezhorší dosavadní trend poklesu počtu nových případů nemoci covid-19, od 24. května se budou moci konat kulturní akce uvnitř budov až pro 500 diváků a venku až pro tisícovku. Podobně se na polovinu z maximálního počtu zvyšuje i kapacita v případě zoo či botanických zahrad.
  • Vláda také od 17.5. povolí sport uvnitř – zatím například v halách nebo fitcentrech a s velkými omezeními. Bazény, wellness a sauny zůstávají zavřené. Ve vnitřních sportovištích bude platit limit jednoho návštěvníka na 15 metrů čtverečních, v jedné „skupině“ mohou být maximálně dva lidé a nejvýše deset sportovců celkem. Lidé se budou muset u vstupu prokázat negativním testem na covid-19, certifikátem o očkování, nebo dokladem o prodělání nemoci v posledních 90 dnech.
  • Od pondělí 17. května se také ruší zákaz návštěv ve zdravotnických zařízeních akutní péče. Pro návštěvy zde budou platit stejná pravidla, jaká už platí pro návštěvy v léčebnách dlouhodobě nemocných či hospicech. Zrušeno bude také dosud platné omezení poskytování sociálních služeb.
  • K dalšímu rozvolnění dojde i v oblasti školství. Pro první stupně základních škol skončí rotační výuka, v případě druhých stupňů základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií a konzervatoří se rotační výuka ruší v Karlovarském, Královéhradeckém, Libereckém, Pardubickém, Plzeňském a Středočeském kraji a hlavním městě Praze. Upravuje se i testování žáků podle konkrétní situace v kraji, školy mohou kromě antigenních využít i neinvazivní testy PCR, přičemž preventivní testy se budou provádět jednou za dva týdny.
  • Lázně – už od tohoto týdne mohou navštívit všichni samoplátci, kteří mají indikovaný zdravotní problém. Prokážou se profesionálně provedeným PCR testem na koronavirus, případně certifikátem o očkování pr
    oti covidu. Očkovaní lidé mohou do lázní přijet, pokud mají alespoň 14 dní od aplikace očkovací látky. Pacienti budou v lázních ubytovaní po jednom, s výjimkou členů jedné domácnosti.

Další fáze rozvolnění bude následovat v týdnu od 24.5.2021 – jaká bude finální podoba pravidel a co vše bude možné otevřít není ještě jasné…

Vše bude opět záležet na vývoji, ale pokud bude nemocných dále ubývat, mělo by skončit rotační vyučování na 2. stupni základních škol v celém Česku. Otevřít by mohly hotely, penziony a další ubytovací zařízení. Za jakých podmínek vláda ještě řeší, ale poslední zprávy vypadají nadějně – AHR ČR avizovala, že se podařilo prosadit budoucí otevření provozů bez nutnosti omezení celkové kapacity. Kulturní a sportovní akce by mohlo navštívit uvnitř až 500 lidí a 1000 venku.

 

Věřme, že už je v rámci možností vše na dobré cestě a přejeme klidné jarní dny!

 

 

Petra Sudlíková

Senior Recruitment Consultant

Agentura Dream Job s.r.o.

 

 

Zdroj: www.mpo.cz

 

Plány rozvolnění – co nás čeká?