|||

← Zpět

Datum zveřejnění
Kategorie

V minulosti jsme vás již několikrát prostřednictvím našeho partnera UOL (společnost zajišťující účetní a daňové služby) seznamovali s novinkami v tomto oboru. Dnes bychom rádi nabídli souhrn nejdůležitějších změn v oblasti daní a účetnictví a připojujeme i pozvánku na bezplatný webinář, který proběhne v příštím týdnu a nabídne odpovědi na vaše otázky k tématu.    

 

Co je nového v daních a účetnictví?

Energie bez DPH. Ministryně financí pro listopad a prosinec prominula DPH z dodání elektřiny a plynu.

Mění se průměrná cena pohonných hmot.
Nová vyhláška stanovuje cenu benzínu 95 na 33,80 Kč (oproti původním 27,80 Kč). Platí od 19. 10. Změna se projeví na výpočtu cestovních náhrad.

Minimální mzda vzroste o 1000 Kč. Od nového roku činí 16 200 Kč. Zaručená mzda se bude pohybovat mezi 16 200 a 32 400 Kč. Od minimální mzdy se odvíjí i další částky, například školkovné nebo zdravotní pojištění pro osoby bez zdanitelných příjmů.

Průměrná mzda stoupne o téměř 3500 Kč na 38 911 Kč.
Od této částky se odvíjí například minimální zálohy pro OSVČ (2 841 Kč sociální a 2 627 Kč zdravotní) nebo hranice pro uplatnění progresivní 23% daně z příjmů (1 867 728 Kč za rok).

Rozhodný měsíční příjem pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění zůstává na 3 500 Kč.

Ošetřovné pro větší okruh lidí. Od ledna ho budou moci pobírat i příbuzní mimo společnou domácnost (např. babička, syn, registrovaný partner apod.)

Mění se formulář pro nemocenské pojištění. Od roku 2022 budou zaměstnavatelé na ohlášce z pojištění hlásit údaje pro výpočet podpory v nezaměstnanosti.

Nelekněte se. Finanční zpráva má nový web, některé informace můžou být na jiných adresách.

Mění se formulář pro DPH. V souvislosti s novelou o DPH proběhly drobné změny v tiskopisech, dejte si pozor při vyplňování.

Milostivé léto i pro dlužníky VZP. VZP odpustí penále dlužníkům, kteří splatí původní dluh a uhradí 908 Kč exekutorovi.

Konec plastů v Čechách. Vláda schválila zákon, který zakazuje jednorázové plastové příbory, talíře, brčka nebo např. vatové tyčinky. Zákon musí posoudit Parlament, měl by být účinný od července.

Strop pro spotřebitelské úvěry? Návrh evropské směrnice počítá s horní hranicí pro úrokové sazby nebo RPSN. Zatím jde jen o návrh, který nemá velkou podporu.

Uložení peněz do advokátní úschovy není přijetí úplaty před DUZP. Tak rozhodl Nejvyšší správní soud. Podle něj při uložení nevzniká prodávajícímu povinnost odvést DPH z přijaté platby. Ke zdanitelnému plnění dochází až ve chvíli, kdy schovatel vyplatí cenu prodávajícímu.

Nezapomeňte!

Do 30. listopadu zaplaťte 2. splátku daně z nemovitých věcí. Platí, pokud hradíte daň nad 5000 Kč.

Do 15. prosince zaplaťte čtvrtletní nebo pololetní zálohu na daň z příjmů.


Webinář: Přehled daňových novinek pro klidné spaní
Jaké daňové novinky přinesl rok 2021? Co se změnilo pro firmy a OSVČ? Na co nezapomenout a na co si dát pozor, až budete řešit daně za letošní rok?
Přihlaste se na bezplatný webinář a během chvilky se dozvíte vše, co potřebujete vědět.
Nic už vás tak nepřekvapí a budete usínat s klidnou hlavou. Prostor samozřejmě bude i pro všechny vaše dotazy.

Termín: čtvrtek 18.11. v 10:00 Přihlaste se zde!

Přejeme daně i účetnictví bez starostí a klidné podzimní dny!

 

 

Tým Agentury Dream Job s.r.o.
www.dream-job.cz 

 

 

Zdroj: https://www.uol.cz/

Co je nového v daních a účetnictví?