Statistiky potvrzují stále rostoucí trend návštěvnosti ve všech krajích ČR, Praha naopak zaznamenala malý pokles.
Jménem Agentury Dream Job přinášíme další aktuální přehled z oblasti cestovního ruchu. Rádi bychom se s vámi podělili o čerstvé oficiální výstupy českého statistického úřadu, které byly oficiálně zveřejněny před pár dny. Co se týká výsledku, trend vyznívá pozitivně a nárůst byl zaznamenán napříč ubytovacími kategoriemi kromě 5* hotelů. Pro regionální zástupce našich hoteliérů je potěšující fakt, že pozitivní vývoj je vidět v podstatě ve všech regionech. Praha v posledních měsících naopak hlásí pokles návštěvnosti i počtu přenocování – tato čísla by jistě vysvětlily statistiky Airbnb, které bohužel k dispozici nemáme. Níže tedy konkrétní náhled…
Ve 3. čtvrtletí 2018 se meziročně zvýšil počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních o 5,7 % a počet jejich přenocování o 4,3 %. Trend rostoucí návštěvnosti se tak znovu potvrdil i v hlavní turistické sezóně. Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl ve 3. čtvrtletí roku 2018 celkem 20,6 milionu nocí, což bylo o 4,3 % více než ve stejném období předchozího roku. Počet přenocování rezidentů vzrostl o 6,3 %, hosté ze zahraničí strávili v ubytovacích zařízeních o 1,5 % více nocí. Meziroční růst zaznamenaly téměř všechny kategorie ubytovacích zařízení, vyjma kategorie 5* hotelů. Celkově se v hotelích počet přenocování zvýšil o 2,1 %, v penzionech o 3,7 % a v kempech o 11,9 %. Z pohledu regionů nejvyšší růst zaznamenal Plzeňský kraj (+11,4 %) především díky zvýšení návštěvnosti nerezidentů. Nerezidenti strávili v Plzeňském kraji o 17,7 % nocí více než loni. Jediným krajem, kde došlo meziročně k poklesu počtu nocí je Praha, s úbytkem 1,1 %. Počet přenocování nerezidentů v Praze poklesl o 2,2 %.
Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve sledovaném období celkem 7,4 milionu hostů, což meziročně představovalo zvýšení o 5,7 %. Zvýšil se počet jak domácích, tak i zahraničních hostů. Rezidentů se ubytovalo o 800 tisíc více než hostů ze zahraničí. Počet domácích se meziročně zvýšil o 7,5 %, zahraničních o 3,6 %. Návštěvnost hotelů byla vyšší o 4,0 %, v penzionech se ubytovalo o 5,6 % více osob a kempy přivítaly o 13,1 % více turistů než loni. Regionálně přibylo hostů ve všech krajích České republiky. Nejvyšší přírůstek zaznamenal Karlovarský kraj, kde se ubytovalo o 13,5 % více osob než loni. Více než 10% nárůst zaznamenala ubytovací zařízení také ve Zlínském, Plzeňském, Moravskoslezském a ve Středočeském kraji.
Nejvíce zahraničních hostů (podle státního občanství) přijelo tradičně z Německa. Hromadná ubytovací zařízení navštívilo v porovnání s předchozím rokem o 2,6 % více Němců. Druhou nejpočetnější skupinu tvořili v letních měsících hosté ze Slovenska (224 tisíc) s meziročním zvýšením o 5,4 %. Na třetím místě se umístila Čína (215 tisíc hostů, meziroční nárůst o 24,5 %).
Návštěvnost z Ruska a Jižní Koree již druhé čtvrtletí v řadě klesala. Ve sledovaném období byl pokles návštěv z Ruska 4,5 % a počet přenocování se snížil o 10,1 %. Hostů z jižní části Korejského poloostrova přijelo o 0,5 % méně, a v součtu od začátku roku se jedná zatím o 1% pokles. Naopak výrazné tempo růstu bylo zaznamenáno u návštěvníků z Ukrajiny, kteří už nyní ve 3. čtvrtletí přesáhli absolutní počty návštěv za celý loňský rok. Od začátku letošního roku se v Česku ubytovalo o 45,8 % více Ukrajinců než v roce 2017. Třetina ukrajinských hostů upřednostňovala vyšší standard ubytování 4* a 5* hotelů.
Všem přejeme, aby oficiální statistiky byly také reálně znát, a aby byl vývoj nadále pozitivní a přinesl možnost zpětných investic do dalšího upgradu našich ubytovacích služeb.
Děkujeme za pozornost a přejeme úspěšný zbytek roku!:)
Petra Sudlíková
Recruitment Consultant
Zdroj: www.czso.cz