cesky-statisticky-urad-logo|

← Zpět

Datum zveřejnění
Kategorie

cesky-statisticky-urad-logoVe druhém čtvrtletí 2022 se v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo celkem 5 milionů hostů – v tom bylo 3,1 milionu domácích a 1,9 milionu ze zahraničí. Jarní měsíce přinesly výrazné a dlouho očekávané oživení cestovní ruchu. Dle zveřejněných dat Českého statistického úřadu se počet přenocování zvýšil o 190 % na 12 milionů nocí oproti stejnému období minulého roku.

V celkovém počtu přenocování hostů převažovali i nadále domácí hosté, rezidenti uskutečnili 62 % přenocování a počet přenocování byl o 7 % vyšší než ve 2. čtvrtletí 2019 před pandemií.

Počty uskutečněných nocí nerezidenty pozitivně rostly, ale stále nedosáhly výsledků z roku 2019, ve sledovaném čtvrtletí byly o 36 % nižší.

Hotelový segment, v němž se ubytovalo 70 % všech hostů, zaznamenal zvýšení celkové návštěvnosti na 3,5 milionu příjezdů (o 304,2 %). Příjezdy do penzionů představovaly 14 % objemu návštěvnosti s meziročním navýšením o 143,3 %. Začátek turistické sezóny v kempech znamenal 270 tisíc příjezdů, o 59,3 % více než loni. Mezi nejnavštěvovanější kraje patřily ve 2. čtvrtletí kromě Prahy tradičně Jihomoravský a Jihočeský kraj. V Praze tvořili cizinci 73 % ubytovaných, v ostatních regionech převažovala domácí klientela.

„Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 % v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala,“ sdělil Pavel Vančura, vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

Zahraničních hostů (podle státního občanství) se nejvíce ubytovalo tradičně z Německa. Němci stále tvořili více než čtvrtinu zahraniční klientely ve sledovaných ubytovacích zařízeních (521 tisíc příjezdů). Druhou nejpočetnější skupinou byli návštěvníci ze Slovenska (229 tisíc) a na třetím místě se umístili hosté z Polska (165 tisíc příjezdů). Z mimoevropských zemí byly na 4. místě Spojené státy se 103 tisíci příjezdy. Nadále pokračuje výpadek příjezdů z asijských zemí a pochopitelně i z Ruska.

I přes řadu překážek a jistě nesnadné období před námi, přejeme, aby se pozitivní růst udržel!  

 

Tým Agentury Dream Job s.r.o.

Zdroj: www.szso.cz

 

Cestovní ruch – statistika 2.Q 2022