||

← Zpět

Datum zveřejnění
Kategorie
Téměř týden už sledujeme záběry hasičů, kteří bojují s ohněm v Českém Švýcarsku. Přestože jsou lesní požáry označovány jako přirozená součást obnovy přírody a patrně to tak i je, velmi těžce se to tak vnímá… V tuto chvíli jde o zmar a zřejmé neštěstí pro místní obyvatele i bezprecedentní rozsah škod a extrémní zásah v místech, které jsou naším přírodním pokladem i jednou z nejatraktivnějších turistických destinací. Držme palce, děkujeme za náročnou práci, kterou všichni profesionálové i dobrovolníci na místě nonstop zvládají a věřme i v očekávaný déšť!

 

Zasažena je osmina území, na 1 000 hektarů. Pozornost byla aktuálně zaměřena i na Pravčickou bránu – symbol Českého Švýcarska, přírodní unikát, který v době před pandemií navštívilo 270 tisíc lidí, se hasičům podařilo ochránit. Celkem do dané oblasti v roce 2019 zamířil víc než 1 milion turistů, z toho víc než 400 tisíc hostů v místě přespalo. Negativní následky, i z pohledu cestovního ruchu a s tím souvisejících ekonomických dopadů v regionu, jsou tedy zřejmé. Konkrétní data o návštěvnosti národního parku jsou sledována od roku 2005 a najdete je ZDE. 

Přírodní a kulturně-sociální škody jsou nevyčíslitelné, klíčové je, aby se oheň podařilo co nejdřív uhasit. Pak se bude možné zabývat ekonomickou stránkou škod spojenou také s turismem,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Jasné však je, že nějakou dobu potrvá, než se do poničených oblastí vrátí turisté, ukázala to třeba Šumava po kůrovci. Výpadek příjmů také závisí na tom, kolik času si vyžádá rekonstrukce a revitalizace a kdy bude možné oblast znovu otevřít pro veřejnost, průběžně se řeší pomoc, a to hasičům, obyvatelům, obcím a dalším.

 

Možnost zapojit se do sbírky a aktuální pomoci přináší mimo jiné: 
Město Děčín – pro hasiče je možné poskytnout materiální pomoc (vodu, ovoce, energetické tyčinky …), město zřídilo a provozuje 24/7 informační linky na tel.: 412 593 183, 412 516 516 a 604 294 673 aj.
Úřad práce ČR – obyvatelé mohou požádat o mimořádnou o okamžitou pomoc až téměř 70 tisíc Kč, obce mohou požádat o zaměstnance na veřejně prospěšné práce, kteří pomohou s odstraňováním následků škod.
Sbírky – vyhlásilo například donio.cz nebo Znesnáze21
Ministerstvo životního prostředí – pro obce má na obnovu infrastruktury včetně zabezpečení požárem poškozených svahů připraveno 100 milionů Kč, přispěje také přibližně 20 miliony na likvidaci odpadů a zajištění pohonných hmot pro leteckou techniku.
Firmy a nadace – například společnost ČEZ a její nadace chce připravit konkrétní formu pomoci po uhašení požáru, mohlo by jít třeba o grant pro obce na opravu základní infrastruktury, pro záchranné složky na nákup vybavení, na obnovu zalesnění či turistických cest v národním parku, společnost Mattoni 1873 už poslala do oblasti pro hasiče balenou vodu aj.
O další pomoci jedná vláda. Průběžně aktualizované informace najdete na stránkách www.ceskesvycarsko.cz

Další informace jsou v dříve vydané tiskové zprávě
Zdroj: www.czechtourism.cz

 

Tým Agentury Dream Job s.r.o.

České Švýcarsko – přehled podpory nejen kvůli cestovnímu ruchu