||||

← Zpět

Datum zveřejnění
Kategorie
Aktuality v cestovním ruchu a hotelnictví – přehledně

11.květen 2020 byl pro mnohé z nás velmi důležitým milníkem, kdy rozvolňující opatření vlády ČR postupně navrátila náš život do normálu.

V zahraničním cestovním ruchu k markantnímu posunu zatím nedošlo (aktualizovanou verzi pravidel pro cestování z důvodu výkonu ekonomické činnosti naleznete zde), i když by se hranice Česka se sousedními státy  podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) měly plně otevřít od července. Petříček by chtěl o prvním měsíci letních prázdnin umožnit Čechům cestovat do Bulharska, Maďarska či pobaltských zemí, od srpna pak do Chorvatska, Řecka, Slovinska nebo na Maltu.

V srpnu by Češi podle Petříčka mohli vycestovat nejen do Chorvatska, Slovinska a Řecka, ale také do mimoevropských vzdálenějších destinací, například do Kanady, Austrálie či Japonska. Cestování mimo Evropu bude záležet i na obnově mezinárodních letů, podotkl ministr. V případě epidemií nejpostiženějších států, jako jsou Itálie, Španělsko, Francie, USA, ale také Benelux, je podle Petříčka ještě předčasné mluvit o tom, kdy do nich bude možné cestovat.

Snad za první tuzemskou vlaštovku mohou být považované znovuotevření zámků a hradů, dále např. povolení kulturních a divadelních akcí pro 100 osob. Teprve od 25.května 2020 se mohou naplno otevřít hotely, restaurace, kavárny a další ubytovací zařízení.

Tyto kroky jsou kritizovány Asociací hotelů a restaurací. Poukazuje na to, že uvolňování je rozpačité a chaotické a pomoc podnikatelů považuje za nedostatečnou.

Prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek opakovaně zdůrazňuje, že pro zachování pracovních míst je nezbytné prodloužit program pro podporu nezaměstnanosti Antivirus, a to minimálně na tři až šest měsíců po ukončení nouzového stavu.

Stanovení podmínek pro provoz restauračních zahrádek, které budou moci fungovat s obsluhou a hosté budou smět používat vnitřní zázemí, asociace vítá.

Nelogické je podle ní ale to, že od 11. května se budou moci konat akce do 100 účastníků, včetně kin, divadel, cirkusů a svateb, s otevřením ubytovacích zařízení včetně jejich restaurací a kaváren vláda ale počítá až od 25. května 2020.

Asociace proto požadovala, aby ubytovací služby mohly zahájit provoz od 11. května. V první fázi může být limitovaný počet obsazených pokojů, od 25. května by pak mohly fungovat už neomezeně, uvedla.

Tento krok by přispěl k dřívějšímu zisku podnikatelů v hotelnictví a gastronomií, což by bylo vítané vzhledem k tomu, že z analýzy Hospodářské komory vyplývá, že mezi firmami začíná docházet v oblasti odběratelsko-dodavatelských vztahů k pnutí. To je způsobeno tím, že pro zaměstnavatele je nyní prioritou vyplácet mzdy svým zaměstnancům i za cenu, že dočasně nezaplatí svým dodavatelům.

Určitou kompenzaci a úlevu by mohly přinést tři legislativní návrhy, které byly projednávané anebo schválené tento týden. Jedná se o kompenzační bonus pro společníky malých s.r.o., odložení 3. a 4. vlny EET a dotační program Ošetřovné pro OSVČ – žádat lze od 11. 5. 2020 do 7. 6. 2020 za měsíc duben.

Přejeme Vám mnoho sil a kdykoliv se na nás neváhejte obrátit. Jsme tu pro Vás!

Michaela Valentová
Recruitment Consultant

michaela-valentova-foto

Aktuality v hotelnictví a cestovním ruchu