← Zpět

Datum zveřejnění
Kategorie

Czech Republic - your ideal MICE destinationDo TOP 5 nejpopulárnějších kongresových destinací se Praha dostala poprvé v historii. Čelní příčku v žebříčku ICCA (International Congress and Convention Association) za rok 2022 drží spolu s Vídní, Lisabonem, Paříží a Barcelonou a za sebou nechala města, jako je třeba Berlín, Brusel či Londýn. A čelní příčku v žebříčku ICCA získalo i Česko jako takové. Mezi kongresovými destinacemi světa obsadilo 20. místo, mezi evropskými zeměmi dokonce 16. příčku.

Praha se dlouhodobě pohybuje v TOP 10 světových kongresových destinací. Zásadní pro skokový posun do TOP 5 bylo naše předsednictví v Radě Evropské unie. Praha a Česko ukázaly, že mají kapacitu i potenciál patřit mezi nejlepší kongresové destinace. Klíčem, jak si udržet naše pozice, je ovšem systémová podpora destinačního marketingu a podpora pořádání mezinárodních kongresů a dalších akcí,“ říká ředitel CzechTourism Jan Herget a dodává: „Nejen Praha má však co nabídnout. Organizátoři mezinárodních akcí se zajímají například i o Brno, Karlovy Vary, Ostravu aj. S rozvojem kongresového turismu pomáháme v celém Česku.“ Přestože česká metropole ještě nedosáhla na výsledky z předchozích let, v mezinárodním porovnání si stojí nejlépe v historii. V žebříčku nejžádanějších kongresových destinací světa se umístila na pátém místě a polepšila si tak od roku 2019 o čtyři pozice.

Žebříček každoročně, s výjimkou let 2021 a 2022, sestavuje Mezinárodní kongresová asociace ICCA a zahrnuje do něj pouze počet uskutečněných mezinárodních asociačních kongresů. Posun mezi TOP 5 světových destinací je pro Prahu obrovským úspěchem, ještě v roce 2010 byla na 19. příčce. Hodnotí přitom mezinárodní akce, které se v daných lokalitách konají, účastní se jich víc než 50 lidí a místa, kde událost odehraje, se pravidelně mění.

Marketingová kampaň Stay in Prague na podporu turismu v Praze přebrala turisty Vídni a Berlínu - TTG – vše o cestovním ruchuV roce 2022 byly nejčastější akce s účastí mezi 500 až 1 000 delegáty. A ti v Praze utrácí peníze. Návštěvníci kongresů v Praze denně utratí průměrně 8000 korun, včetně poplatků za pobyt. Peníze z nich putují na další kultivaci cestovního ruchu a v součtu určitě nejde o žádné drobné. Z 50 korun jde polovina zpět do podpory cestovního ruchu, v minulém roce to bylo 120 milionů. Kongresový ruch pak generuje spotřebu v hodnotě 13,5 miliard korun a tržby dosahující 27,1 miliard korun. Příjmy pro veřejné rozpočty přesahující 5 miliard korun, z čehož by příjmy pro hlavního město Prahu činily 241 milionů korun. A také přes 14 tisíc pracovních míst.
Díky zvýšení poplatku za pobyt a investování příjmů zpět do rozvoje jsme schopni ve spolupráci s Prague City Tourism podpořit kampaň Stay in Prague, jejímž cílem je prezentovat Prahu jako kultivovanou destinaci a přilákat do ní bonitní klientelu. O turisty cestující do Prahy za opilou zábavou Praha zájem nemá,“ uvedl náměstek primátora pro kulturu a cestovní ruch Jiří Pospíšil.

Skvělé umístění Česka považujeme za obrovský úspěch a jasnou zprávu, že kongresový průmysl u nás je na vysoké úrovni a dokázal překlenout obtížné koronavirové období a adaptovat se na nové výzvy. Může za to společná práce a obrovské úsilí řady aktérů – regionálních convention bureaus, PCOs (profesionálních kongresových organizátorů), asociací i profesorů. Právě díky nim se podařilo zrealizovat velké množství kvalitních akcí. Moc ráda bych jim touto cestou poděkovala za skvělé nasazení a práci, které si velmi vážíme,“ říká vedoucí manažerka Czech Convention Bureau Tereza Hofmanová.

Výhled do budoucna – nové hotely i vyšší podpora cestovního ruchu

Největší počet akcí se v roce 2022 konal tradičně v hotelových zařízeních, která jsou vhodnou variantou pro menší kongresy a konference. Právě hotelový trh nyní prochází významným rozšířením. V posledních měsících došlo k otevření hned několika větších hotelů a do roku 2024 by měly přibýt další, a to především v luxusním segmentu. Tato nová zařízení nabídnou bezmála 2 000 hotelových pokojů, které se přidají ke stávajícím 45 000 pokojům v 873 ubytovacích zařízeních, a více než 1 700 m2 meetingových prostor.
Pevně věřím, že kongresový průmysl Prahy též dozná pozitivních změn díky zvýšení poplatku z pobytu z původních 21 na 50 korun, ke kterému hlavní město přistoupilo již na začátku minulého roku. Takto získané finance putují na kultivaci cestovního ruchu a jeho udržitelný rozvoj, a to včetně podpory Prahy jakožto významné kongresové destinace,“ říká ředitel Prague Convention Bureau Roman Muška.

„Polovina výnosů z poplatku z pobytu se dnes reinvestuje zpátky do cestovního ruchu a umožňuje nám lépe plánovat marketingové kampaně zacílené na cestovatele s hlubším zájem o město. A tyto kampaně navíc platí sami turisté,“ dodává František Cipro, předseda představenstva Prague City Tourism.

Nová hala KCP umožní v Praze pořádat největší kongresy i společenské akce. Podporu ze strany města vítá také Kongresové centrum Praha, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem výstavních prostor nutných k pořádání největších mezinárodních akcí. Centrum se proto chystá k realizaci dlouho odkládaného projektu rozšíření centra o multifunkční výstavní halu. „Už v roce 2017 se vedení hl. města podílelo na architektonické soutěži, covid naše plány přerušil, ale nyní projekt nové haly obnovujeme. Kongresový průmysl má velký potenciál, kterého by Praha měla využít. Součástí projektu multifunkčního výstavního prostoru je navíc revitalizace veřejného prostranství kolem KCP, která nám umožní oživit kulturní a společenský život Pražanů v této lokalitě,“ uzavírá Lenka Žlebková.

Ať se našemu, nejen kongresovému, cestovnímu ruchu dále daří a gratulujeme!:)

 

Tým Agentury Dream Job s.r.o.

Zdroj:

businessinfo.cz
czechtourism.cz

Praha v TOP 5 kongresových destinací světa