Cestovní ruch je zpět – dle dat Českého statistického úřadu a níže uvedené tiskové zprávy CzechTourism se ve 3. čtvrtletí 2022 zvýšil celkový počet příjezdů do HUZ (hromadných ubytovacích zařízení) meziročně o 11,1 % a počet přenocování o 7,4 %. Ubytovalo se více cizinců, ale domácích hostů meziročně ubylo. V porovnání s předcovidovým rokem 2019 dosáhl objem návštěvnosti v letních měsících velmi pěkných 97 %.
Počet přenocování hostů dosáhl ve 3. čtvrtletí roku 2022 celkem 20,4 milionu nocí, což bylo o 7,4 % více než ve stejném období předchozího roku. Počet přenocování nerezidentů se zvýšil téměř dvojnásobně, ale počet nocí strávených domácími hosty meziročně poklesl o 10,5 %.
„Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve sledovaném období celkem 7,3 milionu hostů, což bylo o 11 % více než v loňském roce. Počty ubytovaných zahraničních hostů v letní sezóně byly vyšší než loni, ale poptávka domácích turistů po ubytování se snížila,“ uvedla Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.
Návštěvnost hotelů se v období července až září meziročně zvýšila o 23,9 % (celkem 4,2 milionu hostů). V penzionech se naopak ubytovalo méně osob než minulý rok a byl zaznamenán pokles o 6,2 %. Také provozovatele kempů hlásili horší sezónu než před rokem. Počet ubytovaných Čechů se tam snížil o 6,6 %. Regionálně se celkový počet ubytovaných zvýšil v šesti krajích republiky, a to díky zahraniční klientele. Domácích hostů ve všech regionech Česka meziročně ubylo.
„V porovnání s letní sezónou v předcovidovém roce 2019 byl letošní počet ubytovaných Čechů o 14 % vyšší. Stále ale chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo o čtvrtinu méně než před třemi roky,“ sdělil Pavel Vančura, vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.
Zahraničních hostů (podle státního občanství) se ve 3. čtvrtletí nejvíce ubytovalo z Německa. Němci stále tvořili více než pětinu zahraniční klientely ve sledovaných ubytovacích zařízeních (582 tisíc příjezdů). V porovnání se stejným obdobím minulého roku se jejich počet zvýšil o 57,2 %. Druhou nejpočetnější skupinu tvořili návštěvníci ze Slovenska (264 tisíc) s meziročním zvýšením o 58,1 %. Na třetím místě se umístili hosté z Polska (248 tisíc příjezdů, meziroční nárůst o 73,1 %). Z mimoevropských zemí byli v ubytovacích zařízeních nejvíce zastoupení obyvatelé Spojených států amerických (139 tisíc příjezdů) a v počtech přenocování také turisté z Izraele (195 tisíc nocí).
„Dobrou zprávou je, že – srovnáme-li letošní a loňské 3. čtvrtletí – návštěvníků tuzemských hromadných ubytovacích zařízení přibylo. Co se týče oblíbenosti regionů, které cestovatelé nejvíc navštěvovali, roli hraje to, zda se jedná o rezidenty nebo o zahraniční turisty. Zatímco u cizinců vedla Praha následovaná Jihomoravským a Karlovarským krajem, obyvatelé České republiky nejvíc podnikali výlety a delší pobyty na jižní Moravu, do jižních Čech a do Královéhradeckého kraje,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Nyní nastává rozhodující fáze boje o návrat cestovního ruchu. Podnikatelé potřebují pomoci přežít tradičně slabší zimní sezónu. Na 9 zahraničních trzích spouštíme zimní kampaň s rozpočtem 15 milionů Kč. Zaměří se primárně na hory a wellness, vánoční trhy, zimní města (kultura, gastro) a Valentýna. Pokud se ale chceme vrátit mezi globálně úspěšné destinace, potřebujeme přímé lety na největší trhy v Asii a v Americe. Spolupracujeme s Letištěm Praha na obnovení přímých linek a věřím, že najdeme cestu, jak navýšit rozpočet CzechTourism na společné kampaně s dopravci.“
„Jakékoli další možné navýšení podporujeme, týká se mimo jiné rozšíření spolupráce v rámci platformy TouchPoint mezi Letištěm Praha, agenturou CzechTourism a Prague City Tourism, která je obvyklou formou spolupráce na rozvoji linek na konkurenčních letištích. Naším cílem je především postupně obnovit a nabídnout destinace, které měly přímé letecké spojení před pandemií covidu-19. A také navázat na jednání o projektech, které nebyly realizovány. To se týká například spojení do Chicaga a Hanoje, od kterých se kvůli pandemii ustoupilo. Podařilo se nám navázat na další sezónu spolupráci s Delta Air Lines na lince z New Yorku, rádi bychom obnovili linky do Filadelfie a Newarku v USA, Toronta a Montrealu v Kanadě. To jsou hlavní priority v Severní Americe. Ohledně Dálného východu jde o obnovu spojení ze Soulu a z čínských destinací, mezi nimiž je prioritním trhem Šanghaj. Jednáme rovněž s leteckými společnostmi o přímých leteckých spojeních s Thajskem, Tchaj-wanem, Japonskem, Indií a Singapurem,“ říká ředitel Rozvoje leteckého obchodu Letiště Praha Jiří Vyskoč.
Přejeme, aby se pozitivní vývoj nezastavil a hosté se k nám rádi vraceli!
Tým Agentury Dream Job s.r.o.
Zdroj: www.szso.cz, www.czechtourism.cz