Listopadová aktualita připadající na magické datum 11. 11. se nese v duchu Svatomartinských slavností, které ocení především milovníci dobrého vína.
Historie praví, že na svatého Martina vinařům končila služba u sedláků, a spolupráce na další rok se diskutovala u sklenky vína z podzimní sklizně. Tradice připíjení si mladým vínem se však díky své oblibě dochovala až do současnosti. V tento den by se měly poprvé otevírat a koštovat lahve vína, které představují nové ročníky českých a moravských vín. Vinaři vždy netrpělivě vyhlížejí období, kdy budou moci okoštovat mladé víno a předvídat, jaký ten letošní rok bude. Když se totiž toto mladé víno povede, je velmi pravděpodobné, že celý ročník bude kvalitní.
Myšlenka Svatomartinského vína, jak jej známe dnes, spatřila světlo světa někdy kolem roku 1993. První mladé víno dostalo název „Moravíno nouveau“ a bylo vyrobeno ve Vinných sklepích Valtice.
Tradice mladých vín v Evropě je ovšem relativně dlouhá, své počátky má ve francouzské vinařské oblasti Beaujolais. Zde se snad odjakživa vyrábělo vin de l’année neboli víno daného ročníku, a jeho popíjením se slavil taktéž konec sklizně. Toto víno, jehož lahve se tradičně otevírají třetí čtvrtek v listopadu, je dnes známé jako Beaujolais Nouveau a považujeme jej za francouzskou obdobu Svatomartinského vína.
Aby víno mohlo nést označení Svatomartinské a logo svatého Martina na bílém koni, musí urazit dlouhou cestu. Prvním předpokladem je, že je vyrobeno pouze z hroznů konkrétních odrůd, které byly vypěstovány a zpracovány na území České republiky. Každé české svatomartinské víno je hodnoceno nezávislou komisí, kterou tvoří vinařští odborníci a sommeliéři. Ti jednotlivým vínům udělují body na stupnici do 100. Minimální získaný počet pro uvedení vína na trh a získání označení s logem je 78 bodů.
Na výrobu bílých svatomartinských vín se smí používat pouze odrůdy Müller Thurgau, Muškát moravský a Veltlínské červené rané. Klarety, růžová a červená vína se smí vyrábět pouze z odrůd Modrý Portugal, Svatovavřinecké a nově je povoleno též růžové víno z odrůdy Zweigeltrebe.
Obnovený zvyk koštování mladého vína je spojen s tzv. svatomartinským posvícením, ke kterému patří svatomartinská husa, tradiční pečivo jako jsou svatomartinské rohlíky pečené do tvaru podkovy, plněné koláče či velké sypané rohlíky.
Pokud si najdete čas, rozhodně neváhejte a na tyto slavnosti zavítejte, čekají vás vinné i gurmánské zážitky, které zpříjemní sychravé podzimní dny letošního roku.
Tereza Miksová
Recruitment Coordinator